Novēro rūpīgi
Svētdienā Maskavas centrs ir patukšs. Vairākas ielas slēgtas, laukumi nobloķēti, galvenajās ielās izvietots desmitiem kravas mašīnu, pilnas ar militāristu formās tērptiem vīriem.
Iecirkņi nr. 6 un nr. 9 iekārtoti kādā Arbata skolā, gaisotne kā gadatirgū - uz letēm sakrauti pīrādziņi, citā stūrī kāda dāma tirgo katlus un pannas. «Pirmo reizi ir tik daudz novērotāju,» saka Marija Antonova, kura pārstāv Sergeja Mironova partiju Taisnīgā Krievija.
Kuplajā novērotāju pulkā ir gan jaunieši, gan cilvēki gados. Students Sergejs Kuzmenko sevi uzskata par neatkarīgo novērotāju, taču piedalās kā Vladimira Putina štāba pārstāvis. «Man liekas ļoti nepareizi, ka vēl nav notikušas vēlēšanas, taču apkārt kladzina par viltojumiem, šķiet, tas ir opozīcijas pašmērķis konstatēt vai pat sacerēt šos viltojumus. Viņi redz, ka Putins uzvarēs šā vai tā, tāpēc, pat ja viņš uzvarēs, viņi centīsies šo uzvaru diskreditēt,» spriež S. Kuzmenko.
Iecirknis nr. 7 atrodas Maskavas Aktieru namā, rotondas tipa zālē, vienā kolonu pusē sēž komisija, otrā - novērotāji, viņu vidū arī slavenā cilvēktiesību aktīviste Ludmila Aleksejeva. «Sēdēšu līdz vēlai naktij un skaitīšu - rītdienas mītiņiem jau esmu pārāk veca, tad arī izgulēšos,» pasmaida L. Aleksejeva. Viņa prognozē, ka neatkarīgi no balsu skaita par uzvarētāju paziņos Krievijas premjeru V. Putinu. «Vai nu viņu ievēlēs, vai arī vajadzīgos rezultātus uzzīmēs,» saka joprojām aktīvā padomju laika disidente.
Aleksejevas kundze par katru nobalsojušo nobružātā kladē ievelk strīpiņu. Ir arī modernāk aprīkoti jaunieši, kas stāv pie urnas un tikai spiež automātiskā skaitītāja podziņu. Mihaila Prohorova pārstāvis Igors Leiko kladē velk rimbulīšus. «Pašā balsošanas sākumā novērsām vienu nelikumību - mēģinājumu saņemt biļetenus nevis pēc individuāliem taloniem, bet pēc organizācijas saraksta,» stāsta I. Leiko. Taču saņemta ziņa no cita iecirkņa, kur 20 cilvēki pēc šāda saraksta pielaisti pie vēlēšanām. Viņa vārdus apstiprina arī simtiem interneta lietotāju, kuri publicējuši neskaitāmus videoierakstus un fotoattēlus ar tā sauktajiem karuseļu aktīvistiem.
Kā Diena noskaidroja, Krievijas vēlēšanu likums neparedz, ka pēc nobalsošanas pasē tiek izdarīta atzīme. Šī iemesla dēļ tiks izmantota arī starptautisko novērotāju institūcija. Apzinoties, ka Eiropas Drošības un sadarbības komisijas ziņojums var būt nelabvēlīgs Krievijas valdošajai elitei, bet Neatkarīgo valstu savienības novērotājus neviens neņem par pilnu, Krievijas varas pārstāvji organizē arī Neatkarīgo novērotāju padomi, kurā ietilpst novērotāji no pašas Krievijas un pēc visai neskaidriem kritērijiem uzaicināti individuāli novērotāji no ārvalstīm.
Aptaujājot nobalsojušos pie iecirkņiem, rodas priekšstats, ka par V. Putinu kā prezidentu vairāk balso turīgā vidusšķira ap piecdesmit, savukārt jauniešu interešu spektrs ir gana plašs - viens izvēlas M. Prohorovu, jo vismaz svaigas asinis politikā, cits ir par Genadiju Zjuganovu, komunisma rēgs viņus nemulsina.
Tauta pacels balsi
«Pēcvēlēšanu dienā Maskavā varbūt kaut kāda dumpošanās jau būs, bet manā uztverē opozīcijas aktivitātes izskatās kā režisēts pasākums, lai būtu kāds pretspars Putinam, bet būtībā tas nav nopietni,» spriež latviete Lauma Vlasova, kura Maskavā dzīvo jau vairāk nekā četrdesmit gadu.
Taču lielākā daļa par pirmdienā gaidāmajiem protestiem runā ar sajūsmā degošām acīm. Plānots, ka Maskavas ielās varētu iziet pat divsimt tūkstoši cilvēku. «Galvenais, ko gribam panākt ar mītiņiem, ir politiskās sistēmas maiņa, ja runājam konkrētāk, tad tieši V. Putina atkāpšanos no varas,» saka students Filips Jankovskis, kā vēlamo scenāriju viņš piemin pagaidu valdību līdz nākamajām vēlēšanām un tehniskā prezidenta iecelšanu, kas kontrolētu, ka valstī neiestājas haoss.
Jūlija Timofejeva, studente no Omskas, atzīst - reģionos, visticamāk, īpašas aktivitātes nav gaidāmas. «Reģionos uzskata, ka Vienotajai Krievijai ir visi resursi un tā jebkurā gadījumā varu saglabās, lai arī ko censtos darīt, mītiņi un visādas demonstrācijas neko nedod,» atzīst J. Timofejeva.
«Ja pusgadu atpakaļ kāds būtu pateicis, ka tāds skaits cilvēku izies demonstrācijās, neviens neticētu. Šobrīd neviens vairs nekaunas izrādīt savu neapmierinātību ar V. Putinu, kas vēl pirms pusgada nebija iespējams,» atgādina uzņēmējs Igors Hasins.