Jauni horizonti
Trešdien parakstītais līgums paredz, ka ExxonMobil varēs piedalīties naftas un gāzes ieguvē arktiskajos apgabalos un Melnās jūras piekrastē, savukārt Rosņeft varēs iesaistīties vismaz sešos apjomīgos amerikāņu uzņēmuma projektos Meksikas līcī un Teksasā, raksta Reuters. Tiek lēsts, ka darījuma vērtība varētu būt aptuveni 500 miljardi dolāru (240 miljardi latu).
Svinīgo līguma parakstīšanas ceremoniju apmeklēja arī V. Putins un vicepremjers Igors Šecins. «Ir pavērušies jauni horizonti,» pozējot fotogrāfiem kopā ar ExxonMobil vadītāju Reksu Tilersonu, sacīja Krievijas premjerministrs, ar kura personīgu svētību darījums vispār esot noticis.
Analītiķi uzskata, ka Rosņeft un ExxonMobil vienošanās parāda, ka ASV prezidenta Baraka Obamas pasludinātā Vašingtonas un Maskavas attiecību pārstartēšana ir palīdzējusi samazināt politiskos riskus Krievijā strādājošajiem uzņēmējiem. «Pirms trim gadiem amerikāņu uzņēmumi netika pielaisti. Tagad ASV uzņēmums ir varena darījuma centrā,» uzskata politisko risku konsultāciju kompānijas Eurasia Group Krievijas struktūras vadītājs Klifs Kupčans.
Yukos liktenis
Rietumu mediji uzskata, ka ExxonMobil un Rosņeft darījuma politiskā nozīme ir tikpat liela, cik ekonomiskā. Britu laikraksts The Daily Telegraph savā komentārā raksta, ka V. Putins vērtīgo līgumu izmanto sava tēla spodrināšanai pirms decembrī gaidāmajām Krievijas parlamenta un martā paredzētajām prezidenta vēlēšanām, kurās viņš, iespējams, varētu piedalīties. «Viņš joprojām var radīt iespaidu, ka Krievija ir augoša ekonomiskā lielvara, ko respektē amerikāņi un kas ir spējīga slēgt darījumus ar pasaules veiksmīgākajām un ietekmīgākajām kompānijām,» uzskata izdevums.
Nesaudzīgu kritiku par vienošanos saņēmusi ExxonMobil. Amerikāņu biznesa izdevuma Fortune komentētājs Dafs Makdonalds apsūdz kompāniju V. Putina režīma atbalstīšanā un brīdina, ka to var piemeklēt savulaik lielākā Krievijas naftas uzņēmuma Yukos liktenis. «ExxonMobil noteikti nav plāna pēc dažiem gadiem nozagt Rosņeft ieguldījumus, bet ir stipri ticams, ka V. Putins to varētu izdarīt ar ExxonMobil investīcijām Krievijā,» skarbs ir D. Makdonalds.
Angliski iznākošais izdevums The Moscow Times iesaka ExxonMobil nesteigties ar šampanieša atvēršanu un atgādina, ka janvārī Rosņeft jau parakstīja līdzīgu vienošanos ar britu naftas gigantu BP. Tomēr nesaskaņu dēļ darījums maijā tika atcelts, un dienu pēc ExxonMobil un Rosņeft līguma noslēgšanas notika kratīšana BP birojā Maskavā.