Par 97% mazāk
V. Putina rūpes par tīģeriem var saistīt ar viņa vēlmi spodrināt savu tēlu, tomēr dabas aizsardzības organizāciju dati par strīpaino kaķu stāvokli ir satriecoši, jo pēdējos simt gados to skaits ir samazinājies par 97%. Savulaik pasaules mežos skraidīja pat 100 tūkstoši tīģeru, pašlaik to skaits savvaļā ir aptuveni 3200, no tiem mātītes - tikai aptuveni tūkstotis.
Dabas pētnieki ir noteikuši deviņas tīģeru apakšsugas, patlaban Krievijas Tālajos Austrumos un Dienvidāzijā savvaļā sastopami tikai piecu apakšsugu pārstāvji, vēsta Pasaules Dabas fonds. Ja pasaule nerīkosies, sliktākā scenārija gadījumā pēdējais savvaļas tīģeris var nomirt jau 2022. gadā, kas pēc ķīniešu kalendāra ir nākamais Tīģera gads.
Galvenie graciozo dzīvnieku izmiršanas cēloņi ir malumedniecība un tīģeru apdzīvotās platības sašaurināšanās. Šodien tie apdzīvo tikai 7% no teritorijas, kas tiem piederēja agrāk, raksta AFP. Negatīvo tendenci veicina arī mednieki, kas izšauj dzīvniekus, kurus tīģeri iecienījuši savā ikdienas maltītē.
Tīģeri malumedniekiem ir vērtīga trofeja, viņi vēlas iegūt šo dzīvnieku ādu, bet lielo kaķu ķermeņa daļas izmanto ķīniešu tradicionālajā medicīnā.
Jāprasa Bekhemam?
Krievija, Bangladeša, Ķīna, Butāna, Kambodža, Indija, Indonēzija, Laosa, Malaizija, Mjanma, Nepāla, Taizeme un Vjetnama vienojušās, ka līdz 2022. gadam dubultos savvaļas tīģeru skaitu. Lai to izdarītu, izveidos rezervātus, ap tiem atjaunos vai saglabās mežus, tādējādi ļaujot tīģeriem apmesties plašākās teritorijās.
Grandiozo plānu realizācijai ik gadu būs nepieciešami 117 miljoni dolāru (aptuveni 60 miljoni latu), no kuriem valstis un organizācijas piešķīrušas 82 miljonus (42 miljoni latu). Ik gadu būs nepieciešams piesaistīt vēl 35 miljonus (18 miljoni latu) - tas ir mazāk, nekā gadā nopelna angļu futbola zvaigzne Deivids Bekhems. Programmai miljonu dolāru (500 tūkstoši latu) ziedojis arī L. di Kaprio.