Tātad arī - putras. Tāpēc šoreiz īsā replikā par manu pieredzi ar putrām un putrošanos.
Piekritīsit, ka joprojām vispopulārākā ir auzu pārslu biezputra - ideāls veselīgas dienas sākums. 100 g auzu pārslu satur aptuveni 300 kaloriju, 50 g olbaltumvielu un 6 g ogļhidrātu. Vienkārši pagatavojama - es mēdzu vakaros apliet rīta porciju ar pienu vai ūdeni, no rīta pietiek uzkarsēt un «gatavs ēšanai». Atkarībā no garastāvokļa - pievienoju garšaugus vai ievārījumu, var pievienot, piemēram, sarīvētus burkānus vai ķirbjus. Apnīk tik un tā, bet pozitīvs noskaņojums un izdoma ļauj šo auzu pārslu putras praksi nepārtraukt.
Mazliet ilgāku sagatavošanas piepūli prasa grūbas jeb nolobīti, veseli vai šķelti miežu graudi, ļoti bagātīgs vitamīnu un minerālvielu avots. 100 g grūbu enerģētiskā vērtība ir aptuveni 324 kaloriju, kas ir aptuveni piektā daļa no nepieciešamās dienas devas. Grūbas jo vairāk tvaicē vai sutina, jo garšīgāk. Reti kuram pieejama klasiskā malkas plīts, kur putra iznāk izcila, bet tīri labi šo funkciju pilda arī cepeškrāsns. Šodien tik populārais gruboto jau ir ieņēmis varbūt ne brokastu, bet pusdienu stabilo vietu. Un arī grūbu izmantošanā putrās fantāzijai var ļaut vaļu - liess siers, sēnes, garšvielas.
Nevar neminēt griķus, kas daļai manas paaudzes cilvēku bērnudārza apmeklēšanas rezultātā ir atstājis zināmu traumu. Griķi katru otro dienu - ar vai bez kotletes, tāpēc tagad viņi vienkārši, ja vien tas ir iespējams, griķus neēd. Es bērnudārzu neapmeklēju, un man griķi garšo vēl šodien. Salīdziniet ar auzu pārslām griķu augsto uzturvērtību - 100 g vārītu griķu enerģētiskā vērtība ir aptuveni 343 kilokalorijas un 72 g ogļhidrātu! Ja tomēr nolemšu no tiem 2 kg atbrīvoties, tad vajadzēs atteikties no laba sviesta pikas griķu putras vidū.
Vēl atliek rīsi, lēcas, zirņi - tos var sagatavot arī brokastīs. Rīsi vispār ir fantastiski - gan sāļi (nedaudz kaltētu burkānu vai kaltētu sīpolu), gan saldi (ar medu vai ievārījumu) tie garšo lieliski.
Un noslēgumā - dzeniet slinkumu mājās un gatavojiet putras paši. Ātri gatavojamās pārslas u. c. graudaugi satur tikai nelielu daļu šķiedrvielu, jo tie ir apstrādāti ātrgatavošanai. Tāpēc ēdīsim putras, neputrosimies un neapjuksim gatavošanas iespējās, tad iespējams, varēs runāt par putroloģiju kā atsevišķi nozari!
Lai visiem laba veselība un drosme novājēt. Ar putru ēdienkartē.