Grūti pateikt, vai tūlītēja vilšanās tā laika arhitektūras praksē vai arī kādi dziļāki gēnos sakņoti impulsi - Rasas mātes māsa bija populārā kinorežisora Viļa Lapenieka, slavenās filmas Zvejnieka dēls autora dzīvesbiedre - lika pēc Latvijas Universitātes beigšanas 1956.gadā meklēt ceļu uz Maskavas Kino institūtu. Un notika brīnums - neraugoties un lielo konkursu, Rasai kā vienai no nedaudzajām sievietēm izdevās iekļūt tā laika populārā kinorežisora Mihaila Romma mākslas kino režijas kursā kopā ar tādām mūsdienu krievu kino slavenībām kā Mihalkovs-Končalovskis un citi.
Turpinot izglītību dokumentālā, zinātniski populārā un animācijas kino jomā, Rasas nozīmīgākās radošās dzīves gaitas saistījās ar animācijas kino, darbojoties gan režijā, gan kā scenāristei un ideju radītājai.
Aktīvāko sava radošā darba mūža posmu viņa pavadījusi Maskavā, strādājot kopā ar ievērojamiem nozares meistariem studijās Sojuzmultfilm un Multtelefilm. Te veidotas leģendārās filmas Ezītis miglā, Vinnijs Pūks, Brēmenes muzikanti un daudzas citas. Rasas veidoto filmu skaits ir iespaidīgs - 41. To vidū pazīstamākās ir Lācītis uz ceļa, Dinozauru kalns, Tēvoča Marabu spārni, Velosipēda savaldīšana, Skrandiņa un mākonītis un citas.
Pēc atgriešanās Latvijā viņa ir animācijas filmas Velniņi scenārija līdzautore (studija Rija), Zelta zirga scenārija un daudzu publikāciju autore žurnālos Māksla un Kino.
Rasai Strautmanei aizejot, esam zaudējuši talantīgu, vispusīgi apdāvinātu personību, kas nebaidījās pārliecības vārdā mainīt profesiju, lai realizētu savu patieso dzīves aicinājumu, cilvēku, kas mīlēja dabu, visu dzīvo un pašu dzīvi.
Atvadīšanās no Rasas notiks 16.septembrī plkst.10 Sēru namā Varoņu ielā 3a.
Latvijas Reģionālās arhitektūras akadēmija