Kā norāda IZM, reformējamo skolu saraksts šogad garāks nekļūs, jo 1. marts bija pēdējais datums, kad pašvaldības savus lēmumus varēja iesniegt saskaņošanai ministrijā.
Vecāki nenolaiž rokas
Lai gan par Tukuma novada domes Praviņu pamatskolas slēgšanu nolemts jau pērn, skolēnu vecāki rokas nav nolaiduši un ceturtdien dosies protestēt pret domes lēmumu. Viņu pikets novada domē ir apstiprināts, pauž tās sabiedrisko attiecību speciāliste Aiga Priede. Iemesls izglītības iestādes slēgšanai, kura tiks īstenota jūnijā, ir nepietiekamais skolēnu skaits. Jau 2009. gada septembrī mērķdotācijas finansējuma trūkuma dēļ nācies veidot trīs apvienotās klases.
Vaicāta, vai gaidāmais pikets notikumu gaitu varētu pagriezt savādāk, domes pārstāve izsakās šaubīgi. «Reālā situācija ir tāda, ka nekas daudz vairs nevar mainīties. Skolēni ir tik, cik viņi ir un vairāk diez vai būs,» teic A. Priede. Vecāku bažām neesot pamata, jo visiem skolēniem tiks nodrošināts transports, lai nogādātu jaunajās mācību iestādēs, sola dome. Pēc slēgšanas izglītības ieguve Degoles pagasta skolēniem tiks nodrošināta Tumes vidusskolā, bet tukumniekiem - Tukuma pilsētas skolās.
Vieni no skaļākajiem iedzīvotāju protestiem apvija skolu pārbīdi Limbažos, kur četru skolu vietā pašvaldība iecerējusi izveidot citas četras. Pirmā limbažnieku pretreakcija domes lēmumam bija protests pie Limbažu 3. vidusskolas, pēcāk valdībai tika iesniegta vēstule ar lūgumu apturēt iecerētās skolu reformas. Iedzīvotāji vērsa uzmanību uz domes lēmuma sasteigtību. Tika apšaubīts, vai reorganizācija patiesi uzlabos izglītības kvalitāti un dos finansiālu ieguvumu. Tomēr skolēnu vecāki un pedagogi, kas parakstījuši iesniegumu valdībai, dzirdīgas ausis neatrada, un februāra beigās pēc divu nedēļu izvērtēšanas savu jāvārdu izglītības reformām deva arī IZM.
Septembrī durvis vērs Limbažu 3. vidusskola, kurai tiks pievienota tagadējā Limbažu 2. vidusskola un Limbažu Jauniešu un pieaugušo vakara (maiņu) vidusskolas, pēdējo saglabājot kā atsevišķu struktūrvienību. Limbažu 1. vidusskola jaunajā mācību semestrī iegūs ģimnāzijas statusu. Savukārt 1. un 3. vidusskolas sākumklašu (1.-6. klase) audzēkņi turpmāk izglītosies iecerētajā Limbažu sākumskolā.
IZM pārstāve Dace Jansone-Klasiņa pauž, ka reorganizācijas plāns Limbažos ticis rūpīgi analizēts, savukārt 3. vidusskolas direktora vietnieces Gunta Suhanova un Vitanda Sakse norāda, ka tas darīts pavirši, bez īpašas iedziļināšanās. «No IZM atbildēm noprotams, ka īsta iedziļināšanās Limbažos plānotajā reorganizācijas procesā nav notikusi un šis process atstāts pašvaldības ziņā ar visām no tā izrietošajām sekām,» teikts viņu atklātajā vēstulē pēc domes plānotās reorganizācijas saskaņošanas ar IZM.
Arī pašvaldības mājaslapā pieejamā informācija liecina, ka iedzīvotāju pretenzijas netiks ņemtas vērā. Darba grupa jau sākusi diskusijas par piemērotāku sākumskolas direktora amata kandidātu. Tāpat domnieki sākuši prātot, kādā veidā jaunizveidotajās skolās saskaņot izglītības programmas.
Rīgā slēgs divas
Lielākā daļa no slēgšanai paredzētajām skolām ir Rīgas pašvaldības izglītības iestādes. 1. septembrī skolas durvis slēgtas arī pēc vasaras brīvlaika būs Rīgas M. Lomonosova krievu vidusskolai, Rīgas 1. vakara (maiņu) vidusskolai, kā arī Rīgas Centra sākumskolai. Tāpat tiks likvidēta Friča Bārdas Pociema pamatskola Limbažu novadā un Jēkabpils Poļu pamatskola.
Savukārt skolu reorganizācija visvairāk ietekmēs tieši reģionus, Rīgā skarot divas mācību iestādes - Rīgas Igauņu vidusskolu, kas pārtaps pamatskolā, kā arī Rīgas Pļavnieku sākumskolu un Rīgas 90. vidusskolu, apvienojot Rīgas Pļavnieku pamatskolā. Reorganizējamo skolu vidū ir arī profesionālās, kuras tiks pievienotas vispārējās izglītības iestādēm. Daļa no sarakstā ietvertajām vidusskolām turpmāk īstenos tikai pamatizglītību. Vairākumā gadījumu viena vai divas skolas tiks pievienotas kādai jau esošajai.