Kādā Rīgas itāļu restorānā es nogaršoju gnokus ar kaltētu tomātu un sēņu mērci. Gnoki ir nelielas klimpiņas, kuras pārsvarā gatavo no kartupeļiem. Populāri ir arī gnoki no mannas, kviešu miltiem un pat rīvētas maizes. Kartupeļu gnokus ir vienkārši pagatavot. Ar visu mizu novārītus kartupeļus saspaida, pievieno nedaudz miltu, dažas olas, sāli un sajauc viendabīgā masā. Pēc tam veido nelielas klimpiņas ar smailiem galiem, kuras tad arī ir sauc par gnokiem. Tos gatavo, ievietojot nedaudz sālītā verdošā ūdenī un gaidot kamēr tie uzpeldēs. Gnoku mīklai var pievienot smalki sagrieztus zaļumus, vārītus burkānus, paprikas pulveri, tādējādi iegūstot tos krāsainus. Jau sagatavotus gnokus vārīšanai ir iespējams iegādāties arī lielveikalos. Vienkāršā variantā gnokus ēd ar dažādām tomātu mērcēm, pesto vai parmezana veida rīvētu cieto sieru.
Restorānā par gnokiem ar mērci nācās šķirties no gandrīz pieciem latiem par porciju. Ar mājās taisītiem un garšīgāku mērci - treknāku, vairāk sēņu un tomātu - par to pašu naudu var pabarot vismaz četrus kārtīgus ēdājus.
Šajā ziņā restorāniem drīzumā lielu konkurenci varētu sagādāt mājrestorāni. Latvijā man ir zināms tikai viens tāds, bet lielākajās pasaules pilsētās tādu ir daudz. Daži pat ir tik populāri, ka to organizētāji ne ar ko citu nemaz nenodarbojas un biļetes jāiegādājas biļešu tirdzniecības vietās. Mājrestorāns ir pasākums, kurā ēst gatavošanas mīļotājs uztaisa viena vakara restorānu. Var būt pat ar baltiem galdautiem, svecēm, vīnu, viesmīli un ģērbšanās etiķeti. Atnāk draugi, draugu draugi vai pat pilnīgi sveši cilvēki, un viņi tiek pabaroti. Vienīgā atšķirība no restorāna ir, ka būs jāēd tas, ko dod, un nav zināms, kurā vietā un kad nākamreiz šis restorāns vērs savas durvis.
Gnoki ar kaltētu tomātu un sēņu mērci.
Četrām porcijām vajadzēs svaigus kartupeļu gnokus (500 g), svaigus šampinjonus (500 g), nedaudz saulē kaltētu tomātu, 200 ml saldā krējuma, 100 g kausēta siera. Šampinjonus sagriež nelielos gabaliņos un uzkarsētā pannā apcep olīveļļā. Pievieno sagrieztus kaltētus tomātus, saldo krējumu un kausēto sieru. Pēc garšas pievieno maltus piparus un sāli. Savādākai garšai var izmantot eļļā marinētus kaltētos tomātus - tie ir sāļāki un ar spēcīgāku garšu. Kā arī šampinjonus aizstāt ar citām sēnēm. Gnokus uzvāra un pasniedz, aplietus ar mērci.