Izrādās, ka Zviedrijas valsts alkohola monopols šo ekskluzīvo itāļu vīnu no dažiem ražotājiem pērk par aptuveni _EUR_ 5-6 pudelē. Sarunas gaitā izkristalizējās, ka, pēc daudzu vīndaru domām, pašai minimālākajai šī vīna eksporta cenai, kas sedz tikai ogu audzēšanu un vīna raudzēšanas izmaksas, jābūt ap _EUR_ 15. Rodas jautājums, kāpēc pārdot par tik zemu cenu. Vienīgais skaidrojums - šī _Amarone_ ražošanā izmanto lētākas vīnogas. Šo faktu varētu salīdzināt ar E klases _Mercedes_, kas tiek ražots no _Dacia Logan_ paredzētām detaļām. Arī pie mums jau kādu laiku nopērkams šāds, nosacīti lētais _Amarone_ veids. Šis vīns, līdzīgi kā _Dacia_, nebūt nav sliktākais dzēriens, tomēr tas nav _premium_ klases _Mercedes_. Tā garšā nav palicis gandrīz nekā no _Amarone_ stila. Ja nu vienīgi nosaukums. Taču ne jau visi cilvēki ir gatavi pirkt izcilu, diemžēl dārgu vīnu. To lieliski saprot arī _Amarone_ ražotāji. Gandrīz visi _Amarone_ ražotāji ražo arī citus vīnus. Viens no tādiem ir vīns, kas top pēc ļoti īpašas tā saucamās ripaso tehnikas. Pēc tam, kad dārgais _Amarone_ ir beidzis rūgt un ir iepildīts ozolkoka mucās, lai turpmākos gadus varētu netraucēti nogatavoties, tā biezumu uzņēmīgie itāļu vīndari pievieno vienkāršākam vīnam. Tā top ļoti interesants vīns ar savdabīgu garšu un raksturu. Uzreiz gribu brīdināt, ka tas, lai arī nav tik dārgs kā labs _Amarone_, tomēr nav arī ļoti lēts. Sākotnējam bāzes vīnam arī jābūt pietiekami labam, lai tas ar biezumiem spētu uzņemt kaut ko no dārgākā vīna rakstura. Viens no veiksmīgākajiem šādas tehnikas paraugiem ir tāda slavena _Amarone_ ražotāja kā _Tedeschi_ vīns Capitel San Rocco Valpolicella DOC Superiore Ripasso 2006. Pirmais, kas mani vienmēr pārsteidzis, ir _Tedeschi_ spēja veidot izcili harmoniskus vīnus. Lai arī šis ir aptuveni 14% stiprs vīns, ne brīdi nerodas aizdomas, ka tajā varētu būt tik augsts alkohola saturs. Vīns ir ļoti maigs, apaļš un tajā pašā laikā ar savu raksturu. Aromātā kaut kas no zemes, koku zariem, garšā parādās ķirši, plūmes.
Kāds cits slavens Amarone ražotājs - Tomasi, kas, protams, arī ražo ripaso vīnus, cenšas patērētājiem piedāvāt kaut ko jaunu un interesantu, eksperimentējot ar tradicionālo Amarone tehnoloģiju. Proti, vīnogas žāvē nedaudz īsāku laika sprīdi un līdztekus šajā reģionā tradicionālām vīnogu šķirnēm kā Corvina, Rondinella, Molinara vīna ražošanā izmanto arī Cabernet Franc vīnogas, kuras pirms spiešanas gan nežāvē. Tas ir Crearo della Conca 2007. Iznākums ir lielisks. Savdabīgs vīns ar spēcīgu žāvētu ogu, ķiršu un nelielu nedaudz rūgtenu piparu garšu. Ļoti interesants vīns, kurā tomēr varēs atpazīt šo savdabīgo un interesanto Veronas apkārtnes žāvēto vīnogu vīnu rokrakstu.
Tas ir kārtējais paliecinājums tam, ka labam ražotājam vispirms rūp viņa reputācija, kuru viņš sasniedzis ar gadiem ilgu smagu darbu, ražojot jebkuras klases vīnus, viņš tajā ieliek visu savu sirdi un dvēseli.