Cilvēku šodien nav pārāk daudz - aptuveni 25. Citu dienu ir vairāk, un, iestājoties aukstajam laikam, izsniegto porciju skaits ar katru dienu kļūst arvien lielāks. Klienti ir ne tikai ubagi un bezpajumtnieki, bet arī pārtikuši cilvēki, jo ēdienam nav ne vainas un tā ir iespēja par brīvu kaut reizi dienā tikt pie siltas maltītes, tā ietaupot ģimenes budžetā.
Par drēbēm interese maza
Lielākā daļa zupas ēdāju gan ir bezpajumtnieki. Daudzi savā starpā tērzē, citi vienatnē bauda ēdienu.
Līdz ar daudzajiem zupas katliem šodien pirmo reizi atvesta arī drēbju kaste. Tā gan īpaši lielu uzmanību nepiesaista, un daži drēbju gabali tā arī paliek guļam kastē.
Šodien ēdienkartē ir kāpostu zupa. Tā tiek pasniegta vidēja lieluma plastmasas šķīvītī. Ja ir par maz, droši var prasīt papildu porciju, nevienam netiek atteikts. Atstatus no ēdamās zonas ir novietots atkritumu konteiners, kurš acīmredzami pildās ar tukšiem traukiem, kaut ēdāju šodien nemaz nav tik daudz. Arī paši zupas dalītāji apstiprina, ka citas dienas klientu ir krietni vairāk.
Lai sniegtu atbalstu grūtībās nonākušajiem Latvijas iedzīvotājiem, daudzās pilsētās darbojas mobilās jeb izbraukuma zupas virtuves, kurās zupu bez maksas var paēst jebkurš. Tāpat maznodrošinātie un trūcīgie iedzīvotāji maltīti var ieturēt siltā ēdiena izsniegšanas vietās, kurās gan prasa uzrādīt izziņu.
Pēc Pārtikas un veterinārā dienesta datiem, Latvijā pašlaik oficiāli reģistrēta 21 zupas virtuve, un to skaits pēdējo gadu laikā nav ievērojami audzis. Zupas virtuves darbojas visu gadu, taču mainās tajās izsniegto porciju skaits. Vasaras periodos izsniegtā ēdiena apjoms ir krietni mazāks nekā aukstajos ziemas mēnešos.
Vairāk saka paldies
Zupas virtuvēm jābūt oficiāli reģistrētām, un tās var strādāt tikai vietās, kuras ir saskaņotas ar pašvaldībām.
Zupas virtuves, tāpat kā visas citas sabiedriskās ēdināšanas vietas, uzrauga Pārtikas un veterinārais dienests (PVD). PVD Pārtikas izplatīšanas daļas vadītāja Tatjana Marčenkova stāsta, ka zupas virtuvēm jāatbilst tādām pašām vispārīgām higiēnas prasībām kā pārējiem uzņēmumiem. Dienests veic plānotas pārbaudes, kā arī neplānotas - visbiežāk sūdzību gadījumos. Plānotās pārbaudes ēdiena izsniegšanas vietās tiek veiktas vismaz divas reizes gadā. Šogad PVD saņēmis trīs sūdzības, uz kurām ticis reaģēts, veicot neplānotas pārbaudes. Gan Rīgas domes Labklājības departamenta, gan PVD speciālisti apliecina, ka oficiālas sūdzības par zupas virtuvēm negādās bieži, vairāk gadoties saņemt pateicības vārdus. Labklājības departamenta iedzīvotāju informēšanas sektora vadītāja Lita Brice saka: «Vienmēr būs kāds, kas nebūs līdz galam apmierināts. Departaments iesaistās ēdiena kvalitātes kontrolēšanā un pārbauda gan zupas virtuves, gan siltā ēdiena izsniegšanas vietas. Bieži laimējas saņemt pateicības vārdus par to, ka vismaz reizi dienā ir iespēja ieēst siltu ēdienu.»
Zupa jāatstrādā
Pavisam Rīgā ir četras zupas virtuves, kurās zupu var saņemt ne tikai galvaspilsētas maznodrošinātie iedzīvotāji, bet jebkurš cilvēks. Šeit netiek prasītas nedz izziņas, nedz taloni vai citi dokumenti. Tās atrodas Āgenskalna tirgus rajonā, Rīgas centrā, Čiekurkalna tirgū un bezpajumtnieku un maznodrošināto dienas centrā Katoļu ielā. Tāpat Rīgas iedzīvotājiem iespējams iestiprināties vēl papildu sešās siltā ēdiena izsniegšanas vietās, vienīgi tās atvērtas tikai mazaizsargātajiem pilsētas iedzīvotājiem.
Visiecienītākā zupas virtuve ir Āgenskalna tirgus rajonā. Tās darbību nodrošina Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas Diakonijas centrs. Projekts pastāv kopš 1996. gada. Sākotnēji tas atbalstīja trūcīgos un vientuļos draudžu locekļus. Vēlāk 2003. gadā tika atklāta mobilā zupas virtuve, kas deva iespēju siltas pusdienas saņemt jebkuram grūtībās nonākušam. Diakonijas centru finansiāli atbalsta Rīgas domes Labklājības departaments, sponsorējot 350 zupas porciju piecas reizes nedēļā.
Nākamās visvairāk apmeklētās zupas virtuves pēc novembrī izdalīto porciju skaita ir Rīgas centra zupas virtuve, Kr. Barona ielas un Čiekurkalna tirgus zupas virtuve, kuru darbību nodrošina biedrība žēlsirdības misija Dzīvības ēdiens, kura savu darbību Latvijā sāka jau 1989. gadā. Misijas darbību palīdz realizēt gan valsts institūcijas, gan sabiedrības ziedojumi, kas nodrošina kopā 400 porciju piecas reizes nedēļā.
Dienas centra zupas virtuvi Katoļu ielā nodrošina Rīgas patversme, bet, lai saņemtu maltīti šajā zupas virtuvē, jāpiedalās dienas centra nodarbībās vai jāveic līdzdarbības pienākumi.
Tāpat kā organizāciju un pašvaldību līdzfinansējums, liels atbalsts zupas virtuvēm un siltā ēdiena izsniegšanas vietām ir privātpersonu ziedojumi. Šajā sezonā, pateicoties Borisa un Ināras Teterevu fonda līdzfinansējumam, atbalstītas 37 zupas virtuves un siltā ēdiena izsniegšanas vietas visā Latvijā, kuras mēnesī plāno izsniegt vidēji 70 tūkstošus porciju.