Iepazīstinot ar Eiropas Narkotiku un narkomānijas uzraudzības centra (EMCDDA) jaunāko ziņojumu par narkotiku lietošanas tendencēm Eiropā un Latvijā, EMCDDA centrālā biroja pārstāve Ilze Jēkabsone norādīja, ka situācija narkotiku apritē Eiropā ir nemainīga, tomēr nedaudz pieaug jauno narkotiku izplatība, kas rada papildu grūtības gan tiesībsargājošajām institūcijām, gan likumdevējiem. Šobrīd tiek uzraudzītas ap 280 jaunu narkotiku, kas atrodas apritē. Šo vielu izplatību ietekmē gan tas, ka daļa no tām ir pieejama legālajā tirgū, gan to pārdošana internetā, norādīja I. Jēkabsone. 2012. gadā ziņots par 73 jaunām narkotiskajām vielām Eiropā, par divām no Latvijas.
Iekšlietu ministrijas Nozares politikas departamenta direktors Jānis Bekmanis pastāstīja, ka pēdējā laikā narkotiku apkarošanā valsts ar likumu izmaiņām spērusi nozīmīgus soļus. Piemēram, izstrādāti grozījumi likumā ar mērķi apturēt jaunu narkotisko vielu izplatību, kamēr tiek veikts to risku novērtējums un vielas iekļautas kontrolējamo vielu sarakstos. Tas daļēji risina arī jauno narkotiku izplatību.
Eksperti gan norādīja arī uz pozitīvu tendenci - rekordaugstu ārstēšanās līmeni, tomēr atzīmēja, ka ekonomiskās krīzes laikā samazinājies pakalpojumu klāsts, un augstā bezdarba līmeņa dēļ situācija atkal var pasliktināties.
Runājot par narkotiku izplatību jauniešu vidū, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC)direktore Inga Šmate Dienai norādīja - jaunieši zina, ka narkotikas ir sliktas, bet nav izpratnes, kāpēc. Bērni visbiežāk iemācoties tikai saukļus no reklāmām, bet tas izpratni neveicina. «Šobrīd nav speciālistu, kuri būtu gatavi regulāri doties uz skolu, lai šos jautājumus skolēniem skaidrotu. Līdz ar to būtu nepieciešams atgriezties pie veselības mācības skolās,» sacīja I. Šmate. Tāpat, lai ierobežotu narkotiku lietošanu, svarīga ir ne tikai ārstēšana, bet arī pasākumi pēc tās, uzskata SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vadītāja Aija Pelna. Jaunietim nepieciešams aizvietot narkotikas ar jauniem draugiem, jaunu ideoloģiju vai aizraušanos. Būtiski ir mainīt vidi. Piemēram, to ir iespējams panākt, iesaistoties anonīmajās narkomānu grupās, norādīja A. Pelna. Viņa gan atzīmēja, ka atšķirībā no ASV Latvijā cilvēkiem ir cita mentalitāte, tāpēc par savām problēmām neviens nevēlas runāt.