Iepriekšējā nedēļā sociālos tīklus pamatīgi satricināja valdības koalīcijas deputātes Elīnas Siliņas ierosinātais plāns palielināt mikrouzņēmuma nodokli no 9% uz 15%. Finanšu ministrija bija spiesta taisnoties, ka negatavo un neplāno virzīt izmaiņas mikrouzņēmuma nodokļa likmē.
Zīmīgi, ka Twitter vietnē ietvītoto db.lv ziņu par iespēju, ka šis nodoklis varētu tikt drastiski palielināts, tālāk pārsūtīja krietns sekotāju skaits, kuri, neskatoties uz neskaitāmajiem valdības paziņojumiem, ka nodokļi Latvijā netiks celti, pilnībā pieļāva, ka šāds nodokļa celšanas plāns varētu tikt mierīgi īstenots. Ja paskatos, kas tālāk ietvītoja kaut vai manis ievietoto ziņu par šo tēmu, jāsaka - tie noteikti nebija naivākie Latvijas valsts iedzīvotāji, kas noticēja nodokļa celšanas iespējai. Protams, mums ir pieredze ar «kā var nesolīt». Šādas koalīcijas deputātes ašās idejas nedz veicina sabiedrības pārliecību par valdības lēmumu konsekvenci, nedz arī vairo uzticību valsts varai vispār.
Iespējams, tā ir kopējā no Zatlera Reformu partijas ievēlēto politiķu izpratne par reformām. Samazināt deputātu skaitu uz pusi. Palielināt nodokli no tik līdz tik. Atlaist kādu. Kaut ko likvidēt. Likt par kaut ko samaksāt.
Bet fiksās idejas nav reformas. Reformas ir dziļas, sistēmiskas kādas struktūras pārmaiņas saskaņā ar konsekventu, pēctecīgi īstenotu plānu. Nodokļa samazināšana vai palielināšana par kādu procentu nav nekāda reforma.
Iespējams, tieši tāpēc, ka šai partijai un tās atlūzām nav un nekad nav bijis nekāda reformu plāna, mēs piedzīvojam šādu un līdzīgu nekonsekventu piedāvājumu birumu, lai attaisnotu Reformu partijas vārdu. Pareizāk sakot mītu, ka ir partija, kura īstenos reformas. Savukārt tādiem darboņiem kā Edmunds Sprūdžs reformu - tātad kaut kādu pārmaiņu - ideja ir ļoti pateicīga augsne, lai bīdītu dažādus lobisma projektus. Lūk, arī jums reformas.
Mani personiski pārsteidza uzņēmējas Elīnas Siliņas degsme palielināt nodokļus un domāšanas veids, kas īsajā valsts darba pieredzē jau pielipis Saeimas telpās. Valsts mērķis nav nodokļu ieņēmumu palielināšana budžetā un to iekasēšanas maksimizācija ar visiem līdzekļiem. Valsts mērķis ir tās iedzīvotāju labklājība šajā valstī. Labsajūta dzīvot Latvijā. Rūpes par cilvēku un viņu uzņēmumu izaugsmi. Viņu ienākumi.
Ja pat labēju partiju deputāti uzskata, ka valsts mērķis ir ar policejiskām metodēm izdzenāt katru mazo uzņēmumu, kurā kāds mikrouzņēmējs, pasarg dievs, kādu latu ir spējis ietaupīt ar samazinātu nodokli. Piedodiet. Tā nav veselīga uz attīstību vērsta domāšana. Tas ir labējā kostīmiņā tērpies kreisums, kas lien pa visām porām laukā, - ka tik kāds kaut ko par daudz nenopelna…