Īstais laiks dāvanai
Pirmā stāsta versija, ko uzzināja Diena, bija ar zināmu noslēpumainības plīvuru - jaunievēlētais Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis iekārtojies kabinetā, atvēris lielo cara laika seifu un atradis tajā divas kastes, kurās noglabātas par pazudušām uzskatītās LTF relikvijas. Tomēr, noskaidrojot detaļas, atklājās, ka neviens no priekšmetiem ne brīdi nav bijis «pazudis» - likvidējoties LTF, 1999. gadā pieņemts lēmums divas kastes ar dažādiem dāvinātajiem priekšmetiem nodot Latvijas Zinātņu akadēmijai, un 2000. gada 7. septembrī sastādīts akts, kurā LTF likvidācijas komisija septiņu cilvēku sastāvā un LZA Senāta pilnvarotā komisija ar akadēmiķi Tāli Milleru priekšgalā vienojās pieņemt glabāšanā 83 priekšmetus, īpaši norādot, ka nav pārbaudīts cēlmetālu ķīmiskais sastāvs un saturs. O. Spārītis stāsta, ka šogad atzīmējamā LTF jubileja ir īstais brīdis, lai nodotu relikvijas LTF muzejam, jo arī aktā ir runa par uzglabāšanu tikai līdz LTF muzeja nodibināšanai. Pirms dažiem gadiem muzejam jau atdoti dokumenti, bet tolaik muzejs vēl nav bijis akreditēts, un relikvijas nolemts atdot jau pēc akreditācijas, zina stāstīt LZA viceprezidents Tālavs Jundzis. Viņš izceļ divus vērtīgākos priekšmetus - vēsturisko karogu un koka āmuriņu ar dēlīti, kas izmantots LTF sēžu vadīšanā un arī bijis dāvinājums. Pārējie priekšmeti ir cilvēku dāvinātās lietas - sākot no sudraba karotēm un beidzot ar cara laika kapeikām. Ir vairāki XX gs. 30. gadu priekšmeti - sudraba kauss, kas veltīts burātāju regatei, kā arī atslēgu ietvars ar Brīvības pieminekļa attēlu (tādi 1934. gadā doti pret ziedojumiem Brīvības pieminekļa būvei). Starp vērtībām ir arī divas baznīcas dziesmu grāmatas, kas izdotas XIX gadsimtā. Ir pat tādi priekšmeti, kurus mūsdienās, iespējams, neviens nedāvinātu sabiedriskai kustībai, piemēram, zelta zobu kronītis. «Gluži kā Latvijas pirmās neatkarības gados, arī Tautas fronte saņēma Latvijas patriotu materiālos dāvinājumus. Vispārējās pacilātības vadīti, ziedotāji atvēlēja ģimenes piemiņas lietas, suvenīrus, retus izdevumus. Bieži ziedojumos prevalēja emocionālā, nevis materiālā vērtība, un tas atļauj šo dāsnumu novērtēt vēl augstāk,» teikts LZA informācijā par gaidāmo relikviju nodošanu.
Šīs ir īstās mājas
Priekšmetiem, kas nonāks LTF muzejā, ir liela vērtība kaut vai tāpēc, ka atmodas laiks parādās diezgan plakanā veidā - plakātos, fotogrāfijās, dokumentos, stāsta LTF muzeja padomes loceklis Artis Ērglis: «Priekšmetiskām lietām ir liela nozīme, lai parādītu tā laika sajūtas. Īpaši vēsturiskais karogs ir ārkārtīgi skaista dāvana muzejam. Nevienā muzejā netiek izstādīts viss krājums, bet karogam ekspozīcijā ir noteikti jāparādās.» Viņaprāt, relikvijas atgriežas savās īstajās mājās - bijušajā LTF mītnē Vecpilsētas ielā. A. Ērglis stāsta, ka LTF likvidācijas procesā vairākas vērtīgas lietas ir aizklīdušas un, piemēram, viesu grāmata tikusi uzskatīta par pazudušu, kamēr atradusies Saeimā. Tāpēc lietas, kas glabājušās LZA, tagad sagaidījušas īsto brīdi, lai nonāktu muzeja fondos.
LZA rīkotajā svinīgajā pasākumā runas teikt paredzēts ne vien akadēmijas pašreizējai vadībai, bet arī bijušajam LTF priekšsēdētājam Dainim Īvānam un akadēmiķim Jānim Stradiņam.