Kādi mērķi un uzdevumi tev būs Tour de France debijas reizē?
Uzvara kādā no Tour de France posmiem ir viens no maniem mērķiem riteņbraukšanā. Šogad to īstenot diezin vai izdosies, lai gan liela nozīme būs tam, kā mūsu komandas braucējiem veiksies kopvērtējumā. Ja kāds cīnīsies par pjedestālu vai uzvaru, tad visas komandas darbs būs pakārtots tikai tam, lai būtu augstāka vieta. Ja mūsu līderim kaut kas noies greizi, būs atvērtais scenārijs, pēc kura posmos citi varēs cīnīties par uzvaru.
Arvis Piziks bija atradis informāciju, ka Katusha līderis Hoakims Rodrigess šogad Tour de France veikšot izlūkošanas manevrus, lai pa īstam pēc gada cīnītos par uzvaru…
Manā rīcībā nav tādas informācijas. Ja tik tiešām Rodrigess izvēlēsies taktiku ar cīņu par uzvaru tikai atsevišķos posmos, es nudien nebūšu apvainojies. Tad es acīmredzot būšu pat priecīgāks.
Jo pašam pavērsies iespēja pacīnīties par augstu vietu posmā?
Jā, tad arī citiem braucējiem būs iespēja cīnīties par augstām vietām kādā no posmiem. Rodrigesam nopietni noskaņojoties uz kopvērtējumu, pārējiem viss darbs būs pakārtots tikai viņam visa velobrauciena laikā.
Savulaik, Tour de France startējot Romānam Vainšteinam, bija skaidri zināms, kuriem posmiem jāpievērš pastiprināta uzmanība. Kad par uzvaru cīnījās sprinteri, galvgalī bija arī Romāns. Kuros posmos tev varētu būt izredzes uz augstāku vietu?
Otrās nedēļas beigās, jo tad situācija jau būs puslīdz skaidra. Gadījumā, ja kopvērtējumā jau būsim dabūjuši «pa kāju» un nebūsim starp līderiem, citas komandas mūs vairs tā neuzmanīs, un būs iespēja iekļūt atrāvienā. Tour de France bēgļi itin bieži līdz finišam paliek nenoķerti. Tas varētu notikt ne līdzenumos, bet vidēji smagos posmos, kuros sprinteriem nav iespējas izpausties.
Tour de France cīņa kopvērtējumā taču notiek tikai individuālajā vērtējumā…
Protams, primārais ir līderu cīņa, bet šogad ieskaites punktus Pro Tour vērtējumā saņemšot arī komandas. Tam būšot nozīme, izsniedzot licences uz nākamo gadu. Jebkurā gadījumā pirmajā vietā ir individuālais vērtējums.
Jūsu komandas vadošais sprinteris ir norvēģis Aleksanders Kristofs. Līdzenumu posmos būs jāpalīdz viņam tikt labā pozīcijā?
Nē, komandas stratēģija nemainīsies - arī līdzenumos būs jāstrādā Rodrigesa labā. Var gadīties spēcīgs sānu vējš vai arī kritiens, un tādos gadījumos komandas līderis nedrīkst palikt atpalicējos. Pagājušajā gadā braucot ar Rodrigesu kopā daudzdienu sacensības, es jau esmu ielāgojis, ka no pirmās līdz pēdējai dienai man ir visu laiku jābūt kopā ar viņu. Jārūpējas, lai viņš būtu grupas galvgalī. Tour de France ir salīdzinoši daudz kritienu, jo sacensības ir ļoti nervozas. Piemēram, līdzenuma posmos pēdējos trīsdesmit kilometros aktivizējas sprinteri un viņu palīgi, notiek cīņa par izdevīgākām pozīcijām pirms izšķirošajiem notikumiem.
Līdzīgs uzdevums ir dots citu komandu tā sauktajiem gregari jeb līderu palīgiem. Visiem vietas grupas galvgalī taču nepietiek…
Pilnīgi pareizi, tāpēc ieguvēji ir vadošie braucēji, kuriem ir spēcīgākas komandas. Kad grupa aktivizējas, temps pieaug tuvu maksimāli iespējamajam. Šādos brīžos iztur tikai spēcīgākās vienības, kuras ilgstoši spēj braukt lielā ātrumā. Lielu iespaidu uz braucējiem atstāj arī apkārt valdošā atmosfēra - skatītāji trases malā un televīzijas pastiprinātā uzmanība. Adrenalīna deva ceļas, jo visi grib nokļūt ekrānā plašas auditorijas uzmanības centrā. Daudzreiz ir pilnīgi skaidrs, ka atrāviens būs lemts neveiksmei, taču braucēji tik un tā cenšas pēc iespējas ilgāk noturēties vadībā, lai tiktu ievēroti.
Izveidojoties labvēlīgai situācijai grupas galvgalī, pirmajā nedēļā drīkstēsi aizbraukt atrāvienā?
Nevarēšu gan. Iesākumā četras dienas brauksim pa Korsikas šaurajiem ceļiem, kuros būs vidēji smagi posmi. Tad arī neviens vēl nebūs noguris un cīņa būs visagresīvākā. Pirmā nedēļa varētu būt arī grūtākā.