Ārstējot muguru
Pēdējo reizi plašākā sabiedrībā Sji Dzjiņpins tika redzēts 1. septembrī, kad viņš teica svinīgu uzrunu Komunistiskās partijas skolā Pekinā. Pagājušajā nedēļā viņam bija paredzēta tikšanās ar Singapūras premjeru, delegāciju no Krievijas un H. Klintoni, bet pirmdien bija ieplānota Sji Dzjiņpina un Dānijas premjerministres Helles Torningas-Šmitas kopīgā fotografēšanās. Tomēr neviena tikšanās nenotika.
Ķīnas Ārlietu ministrija, vaicāta par Sji Dzjiņpina prombūtni, otrdien atbildēja, ka tai nav ko teikt šajā sakarā, vēsta BBC. Ķīnā populārais sociālais tīkls Weibo, kas līdzinās rietumvalstīs populārajai īso ziņojumu vietnei Twitter, savā meklētājā ir bloķējis atbildes uz Sji Dzjiņpina vārda pieprasījumu. Tomēr daudzi lietotāji šo liegumu apgājuši, viņa vārda vietā rakstot «troņprincis».
Avoti Pekinā otrdien sacīja, ka Sji Dzjiņpins ārstējot muguras traumu, ko viņš esot guvis pagājušajā nedēļā, peldoties baseinā. «Viņš ir nevesels, bet tas nav nekas nopietns,» kāds vārdā nenosaukts Ķīnas viceprezidentam pietuvināts cilvēks sacījis ziņu aģentūrai Reuters. Savukārt ASV bāzētā interneta vietne Boxun.com, balsoties uz avotiem Ķīnas Komunistiskajā partijā (ĶKP), rakstīja, ka Sji Dzjiņpins cietis ceļu satiksmes negadījumā, ko it kā esot sarīkojuši kādreiz ietekmīgā politiķa Bo Sjilai atbalstītāji valsts drošības struktūrās. Bo Sjilai gada sākumā zaudēja vietu ĶKP politbirojā, jo viņš esot piesedzis savu sievu, kas tika notiesāta ar nāvi par kāda britu uzņēmēja slepkavību.
Paradumus nemaina
Šoruden ir paredzēts ĶKP kongress, kas notiek reizi piecos gados, un tajā vajadzētu apstiprināt partijas jauno vadību, kuras priekšgalā būtu jāstājas Sji Dzjiņpinam. Tādēļ viņa nozušana neilgi pirms plānotās «asinspārliešanas» partijā radījusi lielu neizpratni ne vien Ķīnā, bet arī citur pasaulē. It sevišķi aizdomīga tā šķiet laikā, kad Ķīnas politisko eliti pamatīgi satricinājis Bo Sjilai skandāls.
Ķīnas politisko procesu vērotāji atzīst, ka notikumi ap Sji Dzjiņpinu ir dīvaini, tomēr tie neliecinot par neparastiem procesiem ĶKP iekšienē. «Nekad, vismaz pēc kultūras revolūcijas, nav noticis tā, ka augsta amatpersona vienkārši pazūd no sabiedrības redzesloka mēnesi pirms partijas kongresa,» apgalvo Honkongas Ķīniešu universitātes politologs Vilijs Lams, tomēr atgādina, ka Ķīnā politisko līderu veselības stāvoklis vienmēr ticis uzskatīts par «cieši glabājamu valsts noslēpumu». «Tas parāda, ka partija, neskatoties uz visiem solījumiem par atklātību, joprojām visu slēpj kā tumsā.»
Viņam piekrīt Indianas Universitātes Ķīnas politikas un biznesa izpētes centra direktors Skots Kenedijs: «Partija uzskata, ka šādas informācijas publicēšana tikai un vienīgi dos pamatu turpmākām spekulācijām.»