«Diezgan aktīvi ziedo septītklasnieku un desmitklasnieku vecāki. Tas laikam ir uz tiem priekiem, ka bērns sācis mācīties mūsu skolā,» stāsta Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas Vecāku fonda vadītāja Ata Krūmiņa.
Vecāku fondā nauda tiek ziedota konkrētiem mērķiem - dalībai dažādās skolēnu olimpiādēs, koru un sportistu braucieniem, kā arī balvām skolēniem. «Vēl viena pozīcija ir skolas izdaiļošana. Teiksim puķupodi uz palodzēm ir no fonda naudas,» saka A. Krūmiņa. Fonda naudas maksājumi neesot regulāri, taču tāda prakse pastāvējusi dibināšanas sākumā, kad vecākiem par ziedojumiem atgādināja regulāri. To, cik lielas ir šīs neregulārās maksas vai arī kopējais gada budžets, atšķirībā no citām skolām, kuras to izklāsta savās mājaslapās, 1. ģimnāzija atklāt nevēlas. Vidējo summu, ko ziedo vecāki, nosaukt neesot iespējams, teic A. Krūmiņa. Savukārt kopējo naudas apjomu viņa nevēlas minēt, jo nezina, kā uz to reaģēs citas skolas, un šī summa katru gadu esot atšķirīga.
«Tie bija 10 latu 7. klasē un 10, sākoties vidusskolai,» par fonda naudas maksājumiem saka kāds vidusskolēna tēvs, kurš nevēlas publicēt savu vārdu, jo dēlam vēl pāris gadu šajā skolā jāmācās. Obligāti neviens neesot licis ziedot, skola esot informējusi, ka vecākiem šāda iespēja ir. Par naudas izlietojumu bažu neesot, jo fonda vadībai viņš uzticoties. Arī A. Krūmiņa stāsta, ka vecāki pārskatus neprasot, jo fondam lielākoties ziedojot tie, kuru bērni arī piedalās olimpiādēs un dažādos braucienos. «Iesniedzot gada pārskatu, tā ir vienīgā reize, kad kādam atskaitāmies,» viņa norāda.
Rīgas Valsts 1. ģimnāzijas Absolventu un draugu biedrība darbojas teju 20 gadu, un tajā ir aptuveni 800 biedru. «Tiesa, ne visi no tiem ir aktīvi, tas ir, regulāri maksā biedru naudu,» atzīst biedrības priekšsēdētājs Ansis Straupmanis. Biedru nauda gadā esot 2 lati, kuriem lietojumu atrod skolēnu rakstu konkursu rīkošanā, absolventu salidojumu un saietu organizēšanā, kā arī skolas muzeja atbalstam. Arī biedrības vadītājs nevēlas atklāt, cik daudz līdzekļu fonds iegūst gada laikā.
Viens no aktīvajiem biedriem ekonomists Tālis Linkaits, kurš biedrībā iesaistījās 90. gadu beigās, Dienai stāsta, ka naudas neesot daudz, tomēr pasākumu organizēšanai, kā arī skolas grāmatu iegādei pietiekot. «Mūsu līdzekļi ir neaizskarami,» viņš saka, ar to domādams veidu, kā tos uzglabā, - saziedotā nauda glabājas bankā, un tērēti tiek uzkrātie procenti. «Tas ir daudz racionālāk, nekā savāc, tad visu naudu iztērē, un ar to biedrība arī beidzas,» uzskata T. Linkaits.