Tāds arī ir jauno režisoru Patriarha rudens mērķis - būt ceļā. Lai kāds «paklūp» pret viņiem pašiem un viņu idejām, aicinot pamainīt ierasto maršrutu. Gan reālo, gan uztveres. Smiļģa māja, kur notiks vairums festivāla izrāžu, no Āgenskalna tirgus taču nav tālu.
Jauno režisoru festivāls Patriarha rudens Rīgā notiks līdz 9. oktobrim, vienkopus pulcējot vairāk nekā 80 dalībnieku, kuru vidū būs jaunie režisori, aktieri, scenogrāfi, gaismas un skaņas mākslinieki, kā arī producenti un citi radošo profesiju pārstāvji.
Nu jau tradicionāli (festivāls notiek otro reizi) Patriarha rudeni atklāja, kopīgi dziedot teātra himnu - Burharda Sosāra Āksta dziesmu. Īsu uzrunu teica Latvijas Kultūras akadēmijas rektors Jānis Siliņš, aicinot sajust un sadzirdēt pasauli jauno režisoru acīm: «Visi vēlamies savu dzīvi ieraudzīt citādu, skaistāku.» Pie Āgenskalna tirgus paviljona griestiem tika uzvilkts transparents Smiļģa māja nav muzejs un pacelts Patriarha rudens karogs, kuru LKA studenti un absolventi gājienā aiznesa uz festivāla epicentru - Eduarda Smiļģa teātra muzeju Smiļģa ielā 37/39.
Nevienu līdzi dziedošu tirdzinieku gan nevarēja manīt, toties palaimējās satikt jauno aktieru un režisoru ilggadēju «patronesi» - studijteātra Skatuve ilggadēju saimnieci un Latvijas Kultūras akadēmijas pasniedzēju Annu Eižvertiņu. «Kādām divām jauniešu paaudzēm šie jaunie būs aktieri, ar kuriem kopā viņiem būs jādzīvo mūžs,» vērš uzmanību režisore. Kamēr aktieru jaunais iesaukums četras meitenes un astoņi puiši dzied par «muļķa ākstu, ne tādu, kā visi citi», pasniedzēja pārskrien pāri rindai ar kodolīgiem raksturojumiem: «tas mums ir jaunais Žans Marē», «šī meitene ir tik skaista, visi loceklīši tik labi salikti», «tā, blakus «Marē», - jaunā Liedskalniņa - dabiskiem kviešu krāsas matiem, gandrīz porcelānbaltu ādu, gudra un arī traka». Mācībām jau festivāls patraucēšot gan, A. Eižvertiņa neslēpj, tomēr atļāvusi piedalīties, «lai sāk pierast pie publiskās dzīves». Viņasprāt, kultūras izolētības situācijā Latvijas kultūras akadēmija ar šo festivālu dara cildenu darbu.
Festivālā režijas darbus rādīs Elmārs Seņkovs, Reinis Suhanovs, Viesturs Roziņš, Paula Prozoroviča, Dmitrijs Petrenko, Georgijs Surkovs, Normunds Griestiņš, Edgars Kaufelds, Jānis Znotiņš, horeogrāfes Liene Grava un Elīna Lutce.
Festivālā tiks atdots gods arī personībai, bez kuras Smiļģis nebūtu bijis Smiļģis - 6. oktobrī pulksten 19 notiks Dailes teātra režisores un kustību konsultantes Felicitas Ertneres 120. dzimšanas dienai veltīts pasākums Ritms ir - viss.
Pilna programma un video no festivāla atklāšanas www.diena.lv. Interviju ar jaunajiem režisoriem lasiet Dienā 6. oktobrī.
Biļetes uz izrādēm: Biļešu paradīzes kasēs.