Resnie putneļi bez spārniem un kājiņām pērn pat uzsēdināti uz Somijas nacionālās aviokompānijas Finnair lidmašīnas, savukārt Somijas Eiropas lietu un ārvalstu tirdzniecības ministrs Aleksandrs Stubs ir kļuvis par Angry Birds aizbildni, jauno «Somijas Nokia» demonstrējot sadarbības partneriem Eiropā un Āzijā. Lielākais somu saldumu ražotājs Fazer jau strādā pie Angry Birds saldumu līnijas izveidošanas. Piktie putni un ļaunās cūkas arī Latvijā guvušas gana lielu atzinību un interesi, kiosku ķēde Narvesen sākusi kārtējo klientu kampaņu, kuras laikā, sakrājot vajadzīgo skaitu uzlīmju, var tikt pie plīša putna - nu varen dusmīga!
Nepieciešams ienaidnieks
Lai izveidotu šobrīd pasaulē vienu no veiksmīgākajām mobilajām spēlēm, kompānijai Rovio Mobile bija nepieciešami gandrīz septiņi gadi - nevienam tā īsti nebija interesantas pirmās piecdesmit spēles, tāpēc bija tikai divas iespējas - vai nu radīt ļoti veiksmīgu piecdesmit pirmo, vai arī slēgt bodīti ciet. Kompānijas vecākais dizainers Jāko Īsalo kādu vakaru aiz garlaicības sācis datorā zīmēt resnus, apaļus putnus ar dzelteniem knābjiem un dusmīgi sarauktām uzacīm. Nedēļu vēlāk kompānijas bosi devuši zaļo gaismu jancīgajām radībām. Lai būtu spēles elements, bija nepieciešams atrast ienaidnieku, un, tā kā tolaik apkārt plosījās «cūku gripa», par sliktajiem kļuva zaļās cūkas.
«Šī bija mūsu pati visvairāk izkalkulētā spēle,» atzinis viens no Rovio dibinātājiem Niklass Heds. Tādējādi izklaidi alkstošais saņēma spēlīti, kas pilnībā apmierina viņa prasības - tā ir vienkārša, nedaudz bērnišķīga, ātri saprotama, turklāt ļaunie cūku smiekliņi, kad nav izdevies noslēgt kārtējo līmeni, tā vien dzen uz priekšu sasparoties vēl vienam izaicinājumam. Aprēķināts, ka ik dienu visā pasaulē kopā vismaz 200 miljoni minūšu tiek veltīts dusmīgajiem putniem, kas ir līdzvērtīgs laikam, ko Amerikas Savienoto Valstu iedzīvotāji patērē televīzijas pārraidēm. Spēles Angry Birds kopējās izmaksas bija ap 100 000 eiro, patlaban kompānija tiek novērtēta uz 210 miljoniem ASV dolāru. Tās kontrolpakete 69,7% pieder Kajam Hedam, kompānijas Rovio izpilddirektora Mīkaela Heda tēvam, galvenajiem partneriem Accel Partners un Atomico Invest pieder pa 10% katram, pārējās akcijas ir Rovio valdes locekļu un darbinieku īpašums. Lai arī sākotnēji spēle bija paredzēta tikai Apple iProduktu operētājsistēmām, pēc palaišanas 2009. gada nogalē tā ātri vien kļuva gana populāra un drīz vien dzīvoja arī citur - Android telefonos, Google Chrome pārlūkā, lielākais izaicinājums Rovio komandai bijis to pielāgot sociālajam portālam Facebook.
Jāmet pa cūkām
Latvijas sociālā tīkla Draugiem.lv pārstāvis Jānis Palkavnieks atzīst, ka, ja Rovio būtu interese, viņi labprāt piedāvātu aplikāciju arī Draugiem.lv lietotājiem, pagaidām tāda nav izrādīta. «Mēs paši neražojam nevienu spēli un nevienu aplikāciju, to rada trešās personas vai no visām Eiropas valstīm, lielākoties pārstāvēti somi, lietuvieši un krievi,» stāsta J. Palkavnieks.
Angry Birds kopš dzimšanas brīža virtuālā formātā dzīvo ap 500 miljonos telefonu, datoru un planšetdatoru, kā arī redzami reālajā vidē. Laptopu somas, mugursomas, dažāda izmēra rotaļlietas, kā arī aksesuārus - zeķes, cepures un pat pludmales čības! Latvijas patērētāji var justies lepni - Narvesen pārstāvis Andris Aleksandrovs stāsta, ka pikto putnu lojalitātes programma Narvesen kioskos ir pati pirmā visā Eiropā, pat ātrāk nekā to dzimtenē Somijā, darījuma detaļas publiskotas netiek, taču darbs pie tā sākts jau pērnajā vasarā.
Somijā, Helsinkos, darbojas oficiālais Angry Birds veikals, kuru katru brīdi tāds tiks atvērts arī Ķīnā, kas tiek uzskatīta par spēles ātrāk augošo tirgu. Un kā nu ne, ja Ķīnā pat atklāta dusmīgo putnu aplikācija, kur mētāties ar milzīga izmēra resnajiem putniem pa ne mazāka izmēra cūkām var, pats savām rokām atvelkot katapultas gumiju, nevis imitējot darbības virtualitātē! 22. martā pikto putnu faniem tiks nodota jau ceturtā spēle - Angry Birds Space.