Aktualizējuši to ir tēvzemieši, tomēr būtu lieki viņiem īpaši sparīgi sist uz pleca. Kuram katram parlamentārietim un pat bezpartijiskam vērotājam skaidrs, ka bezgalīgi izvairīties no problemātiskā aresta kā soda un tā aizstāšanas iespējas ar piespiedu darbu nevarēs un būs vien politiķiem šis ūdens, kas smeļas mutē, kādudien jāstrebj. Ar izvairīšanos no tā līdz šim nosacīti veiksmīgi nodarbojusies Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija Jura Dalbiņa (TP) vadībā, pirms trijiem gadiem tobrīd virsū nākošo aresta namu ieviešanas termiņu pabīdot līdz šā gada 1.martam. Dalbiņa kungam šī metode acīmredzot iepatikusies, un jau pagājušā gada beigās Saeima šo problēmu paslaucījusi vēl dziļāk zem tepiķa - līdz 2015.gada 1.janvārim.
ES prasīto smalkāko sodu gradāciju, kurā arests kā vieglākā forma pievienotos patlaban praktizētajam apcietinājumam un ieslodzījumam, deputāti kā karstu kartupeli dažnedažādās debatēs un argumentos valstījuši jau trešo sasaukumu, bet līdz šim acīmredzot dzīve nav bijusi gana spiedīga. Lai arestu kā vieglāku soda veidu ieviestu, Rīgā un reģionos jāpārbūvē vai jāuzceļ aresta nami, un tam nepieciešamais budžets - gandrīz 16 miljoni latu - jau tā aprēķināšanas laikā 2001.gadā Saeimas runasvīriem un sievām lika nepatikā saviebties. Saprotams, būvniecības burbuļa kritiskajā brīdī 2007.gadā, kad izmaksas bija teju dubultojušās, bet gaišākie prāti jau runāja par gaidāmo tautsaimniecības katastrofu, Dalbiņam uz ātru roku neko labāku sadomāt neizdevās kā «Krimināllikumā paredzēto soda veidu - arestu nepiemērot līdz 2010.gada 1.martam».
Nu tas atkal ir klāt, tikai situācija ir vēl bēdīgāka par 2007.gadu. Kāds ir deputātu secinājums? Tik pacieties, 2015.gadā labāki būs. Un cipari tiek pārbīdīti dažas ailītes tālāk. Tiesa, reālajām problēmām un to taisītājiem no tā vieglāk nekļūst: tiem jāsēž «pēc pilnas programmas», bet nodokļu maksātājiem jātērējas to ikdienas uzturam. Aresta iespējas gadījumā tas prasītu mazāk, bet tam nepieciešama problemātiskās un dārgās infrastruktūras izveide, tā ka galā - cik garš, tik plats. Baisi tēriņi vien būs.
Lūk, šai brīdī tad arī parādās tēvzemieši ar «savu» (vai citā variantā - pat Dzintara Rasnača) iniciatīvu, kas droši vien šajos gados pat Jēkaba ielas baložiem kļuvusi skaidra un pašsaprotama. Tas, ka aresta nami ir laba, tomēr pārlieku dārga lieta un ka piespiedu darbs eventuālajiem arestantiem un to tiesātājiem kā alternatīvs soda veids varētu būt itin laba izeja no kļūmīgās situācijas, sen ir skaidrs gan Jaunajam laikam (JL), gan tai pašai TP. Tikai līdz pat šim visi pārāk bijuši aizņemti «ar politiku», lai kaut ko reāli izdarītu.
Tā 2002.gadā, piemēram, Mihails Pietkevičs (TP) ļoti daiļrunīgi un vairākkārt parlamenta tribīnē ir izteicies par šo tēmu. Nujā, bet tolaik jau TP bija opozīcijā. Kad oranžais Dalbiņš jau nākamajā Saeimā un jau pozīcijā bija līdzdalīgs treknā burbuļa stutēšanā un pie varas nebija ļaunā JL, ko gānīt, retorika bija diametrāli pretēja: skaitli «2007» nomainām ar «2010», un viss «sakārtots». Šī eklektiskā priekšvēsture diemžēl liek skeptiski raudzīties arī uz pašreizējo TB/LNNK «patriotismu». Pārlieku tas izskatās vienkārši pēc piemērotā brīdī izspēlētas rokās sen žmaidzītas kārts. Kad nu apstākļi spiež (vēlēšanas nāk virsū, un katra sakarīga iniciatīva ir zelta vērtē), lai nu būtu arī spaidu darbi. Pragmatisms un eksistenciālisms - nekādu sevišķo ideālu.
Beidzot arī līdzšinējais muļķīgais arguments pret piespiedu darbu - ka nav kam to uzraudzīt, jo Valsts probācijas dienesta (VPD) kompetence esot krimināltiesību jomā, - šķiet pietiekami apmuļļāts un atmests. Ir problēma, un ir saprātīgs risinājums, bet likums to neļauj? Tad mainiet likumu! Jūs taču esat likumdevēji!
Pēdējos trijos gados policijas izolatoros administratīvo arestu izcietuši 33 tūkstoši arestantu. Nodokļu maksātājiem šīs viņu «ciešanas» izmaksājušas trīs miljonus latu. Ja Latvijā kaut attālu tiešām ir viens likums un viena taisnība visiem, nākamā jaunā gada rītā, kad 1.janvārī paredzēts stāties spēkā šiem akūti nepieciešamajiem grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā par piespiedu darbu, biedriem liekēžiem un slaistiem būs vien jāšķipelē sniegs no trotuāriem zem likumpaklausīgo pilsoņu kājām, lai atstrādātu kaut savu arestanta zupas šķīvi.