Eiropā līdz šim inficēšanās ar Zikas vīrusu tikusi konstatēta vairākiem desmitiem cilvēku, lielākoties viņi inficējušies ceļojumā uz Dienvidamerikas valstīm. Taču šajā gadījumā pirmo reizi Eiropā mātei, kura inficēta ar Zikas vīrusu, ir piedzimis bērns ar mikrocefāliju.
Sievietes auglim mikrocefālija tika diagnosticēta maijā, tomēr viņa nolēma turpināt grūtniecību. Mediķi Vall d'Hebron slimnīcā Barselonā Katalonijā pavēstījuši, ka māte, visticamāk, inficējusies ar Zikas vīrusu un Dengas drudzi ceļojumā uz Dienvidameriku gada pirmajā pusē. Bērns nāca pasaulē ar ķeizargriezienu pēc 40 grūtniecības nedēļām. Jaundzimušā veselības stāvoklis ir stabils, viņam nav nepieciešama respiratorā palīdzība, viņa galvas apkārtmērs ir mazāks nekā normāli, pavēstījis ārsts Felikss Kastiljo.
Spānijā pēdējā uzskaites reizē konstatēti 190 zināmi ar Zikas vīrusu saistīti inficēšanās gadījumi. 189 gadījumos inficēšanās notikusi ārzemju ceļojuma laikā, vienā gadījumā tas iegūts seksuāli transmisīvajā ceļā.
Pagājušajā mēnesī Zikas vīruss tika konstatēts grūtniecei Slovēnijā, taču viņa nolēma pārtraukt grūtniecību.
Odu pārnēsātais vīruss tiek saistīts ar simtiem mikrocefālijas gadījumu Latīņamerikā. Parasti inficēšanās ar Zikas vīrusu veselos pieaugušajos izraisa nenozīmīgus simptomus, lai gan ir ziņojumi, ka tas var izraisīt Žiljēna - Barrē sindromu, ko raksturo progresējošs muskuļu vājums. Taču Zikas vīruss var negatīvi ietekmēt bērna attīstību dzemdē.
Mikrocefālijas skartie bērni piedzimst ar nenormāli mazu galvu, viņiem var izraisīties konvulsijas un vēlāk arī fiziskās un garīgās attīstības traucējumi.
Grūtniecēm mediķi ieteikuši atturēties no olimpisko spēļu apmeklēšanas Brazīlijā, kur sācies pēdējais Zikas vīrusa izplatības uzliesmojums. Pasaules Veselības organizācija izsludinājusi globālo sabiedrības veselības ārkārtas stāvokli Zikas vīrusa riska jaundzimušajiem dēļ. Prognozes liecina, ka ar vīrusu inficēsies 93,4 miljoni cilvēku, raksta Nature Microbiology.