Kad esat norunājis operācijas dienu, galvenais ir dzīvnieku nebarot 12 stundas pirms tam, lai operācijas laikā nenotiktu aspirācija (atvemto barības masu iekļūšana elpošanas ceļos).
Pēcoperācijas periods ilgst desmit dienas. Svarīgi katru dienu tīrīt brūci, lai neveidotos kreveles. To dara ar fizioloģisko šķīdumu vai ar ūdeņraža pārskābi, taču jaunākie pētījumi liecina, ka pārskābe kavē dzīšanu. Var izmantot arī speciālu brūču tīrīšanas līdzekli Diclorex Foam - putas ar ādu attīrošu un dezinficējošu darbību. Ir veterinārārsti, kas iesaka pēcoperācijas brūci neaiztikt un ļaut tai sadzīt dabiski - ir dažādi faktori, kas ietekmē veterinārārstu viedokli šajā jautājumā - te labāk uzticēties profesionālim.
Dzīšanas procesa laikā nedrīkst ļaut dzīvniekam laizīt brūci. Lai tas nenotiktu, izmanto speciālas apkakles vai, piemēram, bandāžas, ko saimnieks var uzšūt arī pats. Šādi aprīkojumi, protams rada diskomfortu dzīvniekam, tāpēc, ja brūce ir neliela, var iztikt bez šiem līdzekļiem.
Pēc operācijas dzīvniekam jāietur miera periods, nedrīkst viņam ļaut skriet, lekt, pirmajās dienās arī kāpt pa kāpnēm.
Svarīgi visā turpmākajā sterilizētā suņa un kaķa dzīvē ievērot mērenību ēšanā, jo dzīvniekiem var rasties tendence aptaukoties. Sabalansētu un vieglāku barību ieteiks veterinārārsts. Un, protams, dzīvniekam jākustas. Gulšņājot uz dīvāna vai būdā, mīlulis ātri vien apvelsies.
*Universitātes Vetfonda veterinārārste