Diena jau ziņoja, ka no šā gada NĪN jāmaksā arī par dzīvojamo platību. Nodokļa likme atkarībā no īpašuma kadastrālās vērtības noteikta 0,1-0,3%. Ekonomisti laikā, kad vēl notika diskusija par mājokļu aplikšanu ar NĪN, rosināja noteikt lielāku NĪN likmi mājoklim, paaugstināt neapliekamo minimumu un nemainīt iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) likmi. Šie priekšlikumi tobrīd netika ņemti vērā. Lielu pretestību pret augstāku likmi mājoklim tobrīd izrādīja Tautas partija.
Pēc FM sacītā, noslēdzot tehniskās palīdzības misiju, SVF ieteikumos atbalstīta pērn Latvijā ieviestā progresīvā NĪN sistēma par dzīvojamām telpām. Minēta arī nepieciešamība laika gaitā paaugstināt nodokļa likmes dzīvojamām telpām, maksimālo likmi pielīdzinot vispārējai NĪN likmei - 1,5%. Kā alternatīva tiek piedāvāta divas progresīvas likmes variācijas.
SVF rosina ieviest arī divus mazāk nodrošināto sabiedrības grupu aizsardzības mehānismus. Pirmais noteic, ka dzīvojamām telpām, kas ir maksātāja deklarētā dzīvesvieta, tiktu ieviests nodokļa atbrīvojums - ja nodoklis būtu līdz 71 latam gadā, tas nebūtu jāmaksā. Otrs ieteiktais mehānisms ir iespēja atsevišķām maznodrošināto iedzīvotāju kategorijām, kas nespēj samaksāt aprēķināto nodokli, uzkrāt šī nodokļa parādu, par to nepiemērojot soda sankcijas. Nodoklis būtu jāsamaksā īpašuma pārdošanas vai mantošanas gadījumā.
Kā Dienai norādīja FM valsts sekretāra vietnieks Dāvids Tauriņš, SVF priekšlikumiem ir ieteikuma raksturs, un Latvijas ziņā ir tiem piekrist vai nepiekrist.
Jau ziņots, ka FM piedāvājusi nākamgad atcelt samazinātās pievienotās vērtības nodokļa likmes un tādējādi iekasēt 95 milonus latu. Vēl atbildīgā ministrija domā celt neapliekamo minimumu. Finanšu ministrs Einars Repše (JL) izteicies, ka turpmākajos divos gados valsts budžeta deficīts būs jāmazina par 800-900 miljoniem latu.