Laikraksts Diena pašreizējo ģenerālprokurora Jāņa Maizīša atkārtotas apstiprināšanas kampaņu vērtē kā spiedienu (M.Fridrihsone, Diena, 25.02.2010.). Pilnībā piekrītu - apzīmējums «spiediens» tiešām ir visatbilstošākais šim procesam.
Atcerēsimies kampaņas hronoloģiju. Maizīti kā savu kandidātu ģenerālprokurora amatam vispirms izvirzīja pašreizējā premjera partija Jaunais laiks. Maizītis tika izvirzīts, neskatoties uz to, ka viņš pats pirms tam presē bija iztiecies ļoti skeptiski par iespēju ģenerālprokurora amatu ieņemt trīs termiņus pēc kārtas.
Prezidents Zatlers sāka nekritiski lielīt Maizīti gandrīz kā neaizstājamu personu. Bet, meklējot veidus, kā atbalsta apliecinājumos pārspēt visus pārējos, tieslietu ministrs Segliņš faktiski piedraudēja ikvienam, kurš kritizēs Maizīti.
Varētu teikt, ka kandidatūru ģenerālprokurora amatam neizvirza neviens no minētajiem - nedz kāda no partijām, nedz prezidents, nedz tieslietu ministrs. Bet vai AT priekšsēdētājam Ivaram Bičkovičam ir jebkāda izvēle pēc šāda spiediena? Cik Latvijā ir cilvēku, kuri spēj izdarīt savu neatkarīgu izvēli pēc šāda spiediena?
Tomēr skumjākais manā skatījumā ir tas, ka ir amats, kuram kandidātu viennozīmīgi izvēlas pēc politiskiem apsvērumiem, turklāt darot visu, lai jebkuriem līdzekļiem izvairītos no šā kandidāta darbības konstruktīvas izvērtēšanas. Mēs skaidri redzam, kā politiķi uzspiež savu kandidātu, absolūti ignorējot konkrētās personas atbilstības un citu aspektu konstruktīvu izvērtējumu! Tad to arī atcerēsimies - Latvijā ģenerālprokurors ir politiski iecelta amatpersona ar visām no šī fakta izrietošajām sekām.
Vēl Diena raksta, ka veikta socioloģiskā aptauja, kurā noskaidrots, ka 20% aptaujāto pauž apmierinātību ar «J. Maizīša līdzšinējo darbību». Turpretī «veseli 14% aptaujāto studentu, pārdevēju, skolotāju, bezdarbnieku, izrādās, esot pat neapmierināti ar ģenerālprokurora darbību», nespēj slēpt sašutumu Dienas komentētāja. Turklāt viņa grib zināt, kā es publiski reaģēšu uz šīs aptaujas datiem.
Ja aptaujā Maizītis vērtēts kā politiķis, tad viņa rezultāti ir vairāk nekā pieticīgi. Savukārt, ja aptaujātie Maizīti vērtējuši tikai no profesionālā viedokļa kā represīvas iestādes - prokuratūras - vadītāju, tad aptaujas rezultāts ir ļoti divdomīgs.
No aptaujas izriet, ka 34% Latvijas iedzīvotāju ir konkrēts viedoklis par ģenerālprokurora darbu, bet pārējiem par šo personu nav konkrēta viedokļa. Tad jau iznāk, ka trešajai daļai Latvijas iedzīvotāju ir bijušas darīšanas ar Ģenerālprokuratūru?
Varam filozofēt tālāk - ja 14% iedzīvotāju ir bijusi negatīva pieredze ar prokuratūru, iznāk, ka viņi ir pārkāpuši likumu? Bet, ja aptaujā neapmierinātību ir pauduši tie, kuri apsūdzēti par noziegumiem, kurus tie nav izdarījuši, vai tie, pret kuriem prokuratūra ir pārkāpusi cilvēktiesības, tad tas ir ļoti skarbs protests pret ģenerālprokurora darbu.
Tātad mana atbilde Dienas komentētājai ir - ja Maizītis vērtēts kā politiķis, tad sasniegtais rezultāts ir ļoti pieticīgs.