Starptautiskie vēlēšanu novērotāji secina, ka šajā balsošanā netika nodrošināta godīga partiju konkurence un tika darīts viss, lai uzvarētu valdošā partija.
Medusmēnesis noslēdzies
Provizoriskie vēlēšanu rezultāti pirmdien liecināja, ka tajās uzvarējusi VK, kura ieguvusi aptuveni 49,5% atbalstu. Pirms četriem gadiem notikušajās vēlēšanās par VK nobalsoja 64% balsstiesīgo vēlētāju. Līdz ar nozīmīgo atbalsta samazināšanos krietni paretināsies arī Kremļa partijas rindas Valsts domē. Līdz šim 450 deputātu lielajā parlamenta apakšpalātā VK bija 315 vietu, taču nākamajā sasaukumā tai būs 238 krēslu, aprēķinājusi Krievijas Centrālā vēlēšanu komiteja. Tas nozīmē, ka partija ir zaudējusi absolūto vairākumu un turpmāk tai būs nepieciešams opozīcijas spēku atbalsts, lai pieņemtu ierosinātos likumprojektus.
Par spīti atbalsta kritumam, VK līderi publiski neaizrāda vilšanos par vēlēšanu rezultātiem un nenodarbojas ar paškritiku. «Tas ir optimālais rezultāts, kas ataino reālo situāciju valstī,» paziņoja partijas līderis pašreizējais Krievijas premjerministrs Vladimirs Putins. «Balstoties uz šiem rezultātiem, mēs varam garantēt stabilu valsts attīstību.»
Tomēr vēlēšanu iznākums ir trauksmes zvans V. Putinam, kurš plāno piedalīties martā paredzētajās Krievijas prezidenta vēlēšanās, lai pēc četru gadu pārtraukuma atgrieztos Kremļa vadībā. «Daudzi krievi nobalsoja pret sistēmu, un V. Putins ir šīs sistēmas galva,» radiostacijas Kommersant FM komentētāja Staņislava Kučera teikto citē Reuters.
Savukārt viens no redzamākajiem Kremļa kritiķiem Boriss Ņemcovs uzskata, ka vēlētāji ar savu balsojumu ir pielikuši punktu V. Putina «medusmēnesim ar tautu». «Viņam [V. Putinam] ir jāsarīko godīgas prezidenta vēlēšanas un jāļauj tajās piedalīties arī opozīcijas kandidātiem.»
Atbalsts vienam spēkam
To, ka šīs vēlēšanas bija protesta balsojums pret VK, parāda atbalsta pieaugums Genādija Zjuganova vadītajai Komunistiskajai partijai, kas ar vairāk nekā 19% saņemto balsu ierindojās otrajā vietā.
Daudzi izvēlējās atbalstīt komunistus, jo uzskata to par vienīgo reālo opozīcijas spēku. «VK ir nokaitinājusi visus, tādēļ cilvēki lūko pēc alternatīvas,» uzskata Maskavas Valsts universitātes students Aleksandrs Kurovs. «Man nepatīk komunisti, bet nav neviena cita, par ko balsot, un es nevēlos, lai mana balss tiktu nozagta.»
Komunisti un citas opozīcijas partijas ziņo par plašiem vēlēšanu pārkāpumiem, piemēram, daudzos vēlēšanu iecirkņos vēl pirms balsošanas sākuma urnās atradušies aizpildīti biļeteni. Bet Krievijā vienīgā neatkarīgā vēlēšanu novērotāju grupa Golos informēja, ka tā ir iesniegusi sūdzības par 5300 pārkāpumiem. Svētdien Golos mājaslapa cieta no hakeru uzbrukuma, kurā organizācija vaino Federālo drošības dienestu.
Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) vadītā starptautiskā vēlēšanu novērotāju grupa konstatējusi «biežus procedūras pārkāpumus un daudzus acīmredzamus manipulācijas gadījumus, arī nopietnas norādes par nelikumīgu biļetenu ievietošanu vēlēšanu urnās».
«Konkurence bija par labu valdošajai partijai, vēlēšanu administrācija nebija neatkarīga, vairums mediju nebija objektīvi, un valsts varasiestādes nepiemēroti iejaucās dažādos līmeņos,» teikts novērotāju ziņojumā. «Šīs vēlēšanas bija kā spēle, kurā dažiem spēlētājiem ir ļauts izdarīt metienu un tad laukums tiek sasvērts par labu vienam spēlētājam.»