Tās otrajā stāvā ap 100 kvadrātmetru aizņems B.Rozentāles lolojums - īpaši aprīkota trešā biodrošības līmeņa (no četriem) laboratorija, kur speciālisti ik dienu, neapdraudot sevi un citus, varēs diagnosticēt bīstamas infekcijas. Lai arī bija doma ēku atklāt janvāra beigās, ir radušies šķēršļi, kas liedz to darīt. Divi uzņēmumi Iepirkumu uzraudzības birojā (IUB) apstrīdējuši divu LIC iepirkumu konkursu rezultātus - par laboratorijas mēbeļu un laboratorijas iekārtu iegādi jaunajai ēkai.
Tie norāda - LIC uzņemas risku, jo abos konkursos uzvarējušais uzņēmums DP Mēbeles, kurš zināms kā virtuves mēbeļu ražotājs, ir bez pieredzes darbos, kurus tas uzņēmies, un ka citi noraidīti nepamatoti. LIC nolikumā pieredzi neprasīja.
LIC pārmetumus noraida, uzsverot, ka konkursā uzvarētāji izvēlēti, ievērojot Iepirkumu likumu. DP Mēbeles pārstāvis Pāvels Zimņikovs neliedzas - uzņēmums patiešām esot bez pieredzes laboratorijas mēbeļu un iekārtu iegādes darbos, taču tam esot līguma attiecības ar ārštata konsultantu, turklāt mēbeļu uzstādīšanu uzraudzīs to ražotājs, pieredzējusi Vācijas firma. Tas esot jauns virziens, uzņēmuma līdzšinējā darbība saistījusies ar virtuves un ofisu mēbeļu ražošanu. Sūdzības IUB izskatīs janvāra otrajā pusē.
Nedroši apstākļi
«Tādai laboratorijai, bez šaubām, ir jābūt. Tā nav virtuve, kurā jūs uz platītes uzsējat izkārnījumus un skatāties, vai istabas temperatūrā izaugs kolonijas, un domājat - vai tas ir dizantērijas bacilis vai zarnu nūjiņa izaugusi,» par jauno laboratoriju, kurā speciālās telpās varēs diagnosticēt bīstamas infekcijas, saka bijusī LIC vadītāja B.Rozentāle. Esošās telpas ir nepiemērotas, atzīst LIC vadītāja vietniece laboratorijas jautājumos Jeļena Storoženko: «Tie cilvēki, kuri katru dienu strādā ar cimdiem, maskām, katru dienu ir pakļauti riskam inficēties.» Ieejot īpaši aprīkotajās telpās, mediķiem būs jāiziet īpaša slūžu sistēma, būs arī specifiskas dezinfekcijas sistēmas. Tomēr trīsstāvu ēkas lielāko daļu aizņems ikdienišķas laboratorijas telpas - uz šo ēku pārcelsies vairākas LIC laboratorijas.
Mediķu vidū gan ir skeptiska attieksme, vai Latvijai vajag šādu superlaboratoriju.
Neatzīst atraidījumu
«Mums absolūti vienalga, kurš mums piegādās mēbeles. Ja viņi apgalvo, ka piegādās mēbeles, kuras atbilst mūsu izvirzītajām prasībām, ir apliecinoši sertifikāti, dokumenti, mums ir vienalga, ar ko viņi nodarbojas,» par DB Mēbeles uzvarām abos konkursos saka J.Storoženko, kura piedalījās konkursu rīkošanā. Viņa uzsver - Latvijā neražo laboratorijas iekārtas vai mēbeles, konkursā visi četri pretendenti bijuši starpnieki. Uzņēmums DP Mēbeles atbildis visiem konkursa nolikuma punktiem. Konkursā par laboratorijas mēbeļu iegādi uzņēmums piedāvāja otro zemāko cenu - veikt darbus par aptuveni 173 000 latu.
Labochema Latvija, kurš specializējas laboratorijas aprīkojuma piegādāšanā, piedāvāja par pāris tūkstošiem latu zemāku cenu, taču to atraidīja kā neatbilstošu konkursa nolikumam. Uzņēmums uzskata, ka nepamatoti. Labochema Latvija pārstāvis Ingus Rožeks norāda - uzņēmums noraidīts, jo neesot iesniegta sertifikātu kopija vai citi apliecinoši dokumenti par piedāvājuma atbilstību EN 14056 standartam, kaut gan ticis iesniegts ražotāja apliecinājums par atbilstību šim standartam, arī pārējie dokumenti. Par šo konkursu sūdzējies vēl arī cits pretendents - SIA Armgate. Uzņēmums norāda, ka LIC komisija nav kvalificēti izvērtējusi DP Mēbeles kompetenci, profesionālo atbilstību un finansiālās spējas veikt paredzētā apjoma līgumdarbu - tās neto apgrozījums 2008.gadā esot divreiz mazāks nekā konkursa līgumsumma.
Labochema Latvija piedāvājumu LIC arī noraidīja konkursā par laboratorijas iekārtu iegādi, jo neesot iesniegta apliecība par velkmes skapju atbilstību EN 14175 standartam. Uzņēmums uzsver, ka tas netika prasīts konkursa nolikumā, bija jāiesniedz vienīgi apliecinājums par atbilstību standartiem, kas arī izdarīts. Konkursā ar Ls 11 000 piedāvājumu uzvarēja DP Mēbeles.