Nevajag pārspīlēt
«Atcerieties, ka graudaugos (putrās), dārzeņos, arī žāvētos augļos (piemēram, upenēs, dzērvenēs), riekstos, sēklās arī šajā laika periodā vitamīnu un minerālvielu ir pietiekami daudz,» norāda ģimenes ārste Ilze Aizsilniece. Mākslīgos vitamīnus viņa cenšas ieteikt pēc iespējas retāk. «Taču ir gadījumi pēc slimošanas, paaugstināta psihoemocionāla stresa apstākļos, kad nākas izrakstīt vitamīnus. Tomēr pārlieku liela mākslīgo vitamīnu lietošana nav vēlama.»
Ja bērns ir vesels un ēd vispusīgu uzturu, mākslīgie vitamīni nav vajadzīgi, uzskata Bērnu slimību klīnikas vadītāja Dace Gardovska. Nav vairs to sezonālo atšķirību, kādas bija agrāk, jo nu svaigi augļi, dārzeņi ir pieejami visu gadu.
Glāze sulas katru rītu
Glāze svaigi spiestas sulas ik rītu ir ļoti labs dopings kafijas vai stipras tējas vietā gan bērniem, gan pieaugušajiem, saka D. Gardovska. «Galvenais to dzert svaigi spiestu, nevis glabāt ledusskapī no iepriekšējā vakara.» Bērniem vēlams sākt ar nelielu daudzumu sulas, kas atšķaidīta ar ūdeni, lai izvairītos no alerģijas. Sulām var pievienot sauju spinātu vai seleriju. Ļoti vērtīgajai ķirbju sulai labākai garšai var pievienot dzērvenes, ābolus vai upenes. «Patlaban ir citrusu sezona. Ja nav alerģijas, apelsīnu sulu var spiest kaut katru dienu,» saka D. Gardovska. Taču jāēd arī augļi un dārzeņi, jo mums vajadzīgas šķiedrvielas.
Vārot bērnam putru, var pievienot saldētas ogas. Upenes, avenes vai zemenes uzber uz gatavās putras, lai tās atkūstot mazliet atdzesētu putru, jāizvairās no atkausēšanas mikroviļņu krāsnī, kurā pazūd lielākā daļa vitamīnu. Arī vārot ķīseli, var pievienot saldētas ogas.