Pazudis šķīstības simbols
B. Arinčs, kurš ir viens no Turcijā valdošās Taisnīguma un attīstības partijas dibinātājiem un tuvs premjerministra Redžepa Tajipa Erdogana līdzgaitnieks, pirmdien kādā pasākumā par godu musulmaņu svētā mēneša ramadāna noslēgumam uzstājās ar runu par «morāles pagrimumu» Turcijā.
Uzrunā, kurā vicepremjers uzsvēra nepieciešamību atgriezties pie morāles principiem, kas ir ierakstīti musulmaņu svētajos rakstos Korānā, viņš aprakstīja, kādai būtu jābūt ideālai jeb «šķīstai» sievietei. «Viņai nav visas pasaules priekšā skaļi jāsmejas, bet jāsaglabā pieklājība visos brīžos,» B. Arinča teikto citē angliski iznākošais turku izdevums Hurriyet Daily News. «Kur ir palikušas mūsu meitenes, kas nedaudz nosarkst, noliec galvu un novērš skatienu, kad mēs lūkojamies viņu sejās, kļūstot par šķīstības simbolu?»
Viņš arī uzskata, ka sievietes patērē daudz laika, runājot pa telefonu, «lai apmainītos ar ēdienu receptēm», un bez vajadzības braukā apkārt ar personīgajiem auto.
Pēc tam kad vicepremjera izteikumi bija sacēluši pirmo sašutumu vētru Turcijas sieviešu un viņu atbalstītāju vidū, B. Arinčs taisnojās, ka viņa teiktais ir izrauts no konteksta, jo viņš neesot vērsies pret smiešanos kā tādu, bet pret sievietēm, kuru smiekli ir «samāksloti». «Tās ir tādas sievietes, kas dodas brīvdienās kopā ar mīļākajiem, kamēr vīri paliek mājās, un pie pirmās izdevības ir gatavas dejot pie stieņa,» paskaidroja politiķis.
Atsevišķa suga
B. Arinča pretrunīgie izteikumi izraisīja protestus sociālajos tīklos, kuros masveidā tika publicēti attēli ar smejošām un plati smaidošām turku sievietēm. Attēliem parasti bija pievienoti tēmturi #kahkaha, kas turku valodā nozīmē «smejies», un #direnkahkaha («pretojies smejoties»). Raidsabiedrība BBC vēsta, ka ar šiem tēmturiem īso ziņojumu vietnē Twitter vien publicēti vairāk nekā 300 tūkstoši vēstījumu.
«Arinča paziņojums bija ļoti cietsirdīgs un konservatīvs,» raksta turku rakstniece un politisko notikumu komentētāja Edže Temelkurana, kura, lai iedrošinātu citas sievietes, viena no pirmajām ievietoja savu attēlu Twitter, kur viņai ir aptuveni miljons sekotāju.
Arī turku vīrieši kritizē vicepremjeru. «Ja sievietes nevar smieties sabiedrībā, tad vīrieši nedrīkst raudāt sabiedrībā,» tvītoja Turcijā populārais televīzijas raidījumu vadītājs Fatihs Portakals, atsaucoties uz visiem zināmo B. Arinča ieradumu raudāt, kad viņš klausās premjerministra R. T. Erdogana runas.
Sieviešu tiesību aktīvisti uzskata, ka B. Arinča teiktais izgaismo nožēlojamo sieviešu tiesību stāvokli Turcijā. Viņuprāt, valdībai nevajadzētu uztraukties par sieviešu smiešanos sabiedriskajās vietās, bet domāt par tādām dziļām sabiedrības problēmām kā izvarošana un vardarbība ģimenē.
2009. gadā valdības pasūtīts pētījums atklāja, ka 40% turku sieviešu ir cietušas no vardarbības ģimenē, šogad Turcijā ir nogalinātas vairāk nekā 120 sievietes, vairākumā gadījumu viņu slepkavas bijuši dzīvesbiedri vai citi ģimenes locekļi, raksta The Guardian.
«Valdošā partija uzskata, ka sievietēm nav nekādu tiesību, viņi mūs uztver kā atsevišķu sugu,» uzskata feministe Mehtapa Dogana.