Ērces parasti mostas martā, kad sāk kust sniegs un veidojas tērcītes. Līdz šim cilvēkiem, kuri nebija potēti pret ērču encefalītu, pēc inficētas ērces noņemšanas, lai izvairītos no infekcijas, ievadīja imūnglobulīnu. Taču kopš šā gada imūnglobulīns, ko galvenokārt ražo Krievijā, Eiropas Savienības valstīs vairs netiek lietots.
Pasargāties no saslimšanas ar ērču encefalītu var tikai vakcinējoties, stāsta Latvijas Infektoloģijas centra speciāliste Ilze Vingre.
Kāpēc nav imūnglobulīna?
Klīniskie pētījumi rāda, ka imūnglobulīns nav efektīvs pret ērču encefelītu, stāsta I.Vingre. Tā ir pasīvā imunizācija. Organismā tiek ievadītas pasīvas antivielas, kas noārdās (pazūd) mēneša laikā, un cilvēks atkal kļūst uzņēmīgs pret infekciju. Vakcinācijas gadījumā antivielas organisms izstrādā pats, tāpēc šī profilakse ir veiksmīgāka, noturīgāka.
Teorētiski inficēta ērce vienā sezonā cilvēkam var piesūkties vairākas reizes. Tas nozīmē, ka katru reizi vajadzētu atkārtoti ievadīt imūnglobulīnu, kas organismam nav veselīgi, jo tiek ievadītas svešas olbaltumvielas, stāsta ārste. Imūnglobulīna ievadīšana, kas tikai bērniem bija bez maksas, ir dārgāka nekā vakcinācija. Vidēji pieaugušam cilvēkam, kura ķermeņa masa ir 70 kg, par imūnglobulīna ievadīšanu bija jāmaksā Ls 77. Savukārt viena vakcīna maksā ap 20 latiem (vajadzīgs trīs vakcīnu kurss). Ir pieejamas vācu un austriešu vakcīnas, kas ir savstarpēji aizvietojamas, stāsta ārste.
Kā ārstēs nevakcinētos?
Tāpat kā līdz šim inficētie tiks ārstēti, min I.Vingre, bet ārstēšanās process var būt ilgstošs. 2-5% gadījumu slimība attīstās ar nopietnām sekām, paralīzi un pat nāvi, skaidro ārste. Lai sevi pasargātu un iegūtu pilnvērtīgu aizsardzību pret ērču encefalītu uz trim gadiem, nepieciešamas trīs potes. Imunitāti uz vienu gadu cilvēks iegūst jau pēc divām vakcīnas devām. Trešā deva rada imunitāti uz trim gadiem. Pēc tam atkārtota vakcinācija nepieciešama ik pēc trim līdz pieciem gadiem. I.Vingre atgādina, ka potēties vajag pirms ērču aktivitātes sākšanās. Ērces parasti mostas martā, kad sāk kust sniegs un veidojas tērcītes.
Der zināt, ka bērniem, kuru deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā, vakcināciju iespējams veikt pie ģimenes ārsta bez maksas. Pagasti, kuros bērniem ir pieejama bezmaksas vakcinācija pret ērču encefalītu, atrodami Veselības aģentūras mājaslapā - http://sva.vi.gov.lv/Vakcinacija. No šī gada valsts apmaksāta vakcinācija pienākas bāreņiem un bez vecāku gādības palikušiem bērniem. Pārējiem iedzīvotājiem, tostarp bērniem, vakcinācija pret ērču encefalītu ir maksas pakalpojums.