Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +10 °C
Apmācies
Sestdiena, 16. novembris
Glorija, Banga

Uz vienu vietu - 11 kandidātu

Līdz ar kandidātu sarakstu numuru izlozi piektdien dots starts Saeimas vēlēšanu kampaņai, kurai atvēlētais laiks līdz ārkārtas vēlēšanām 17. septembrī ir nepilns mēnesis. Kampaņā parasti tiek apspēlēts arī partiju izlozētais saraksta numurs, kas norāda secību, kādā vēlētājs saņems partiju sarakstus. Pretēji paredzējumiem, ka uz jauno Saeimu būs mazāka konkurence, tāpat kā pirms gada 10.

Saeimas vēlēšanās arī šoreiz ir iesniegti 13 sarakstu, kuros startē 1092 deputātu kandidāti. Tas nozīmē, ka uz vienu Saeimas deputāta vietu ir 11 kandidātu, informē Centrālā vēlēšanu komisija. Atšķirībā no iepriekšējās Saeimas vēlēšanām, kur dominēja partiju apvienību listes, tagad deviņus sarakstus ir iesniegušas partijas.

Apvienības statusu saglabājusi Zaļo un Zemnieku savienība un Saskaņas centrs. Uz divu apvienību bāzes izveidotas partijas - Vienotība un Visu Latvijai!-TB/LNNK, kas juridiski gan tiks reģistrētas tikai pēc vēlēšanām. Ar atsevišķu sarakstu vēlēšanās piedalās LPP/LC, jo tās sabiedrotais apvienībā Par labu Latviju! - Tautas partija paziņojusi par likvidāciju un uz jauno Saeimu vairs nepretendē. Pārējie šajā parlamentā pārstāvētie politiskie spēki nolēmuši cīnīties par iekļūšanu 11. Saeimā, kurā vēlas būt arī vairākas nelielas ietekmes ārpusparlamenta partijas vai pat pilnīgi nezināmi politiskie spēki, par kādu var uzskatīt arī partiju Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām, kura startē tikai trīs apgabalos ar 27 kandidātiem. Vēl mazāk - 23 kandidāti - ir Pēdējai partijai, kurai šīs jau ir otrās vēlēšanas. Ja kāda no partijām neiekļūs parlamentā, bet būs pārvarējusi 2% barjeru, tā, tāpat kā Saeimā ievēlētie, no nākamā gada varēs pretendēt uz valsts finansējumu partijām atbilstoši par to saņemto balsu skaitam.

Uz 10. Saeimu pretendēja vairāk - 1234 kandidāti. Šīs ir otrās vēlēšanas, kurās katru politiķi var pieteikt tikai vienā vēlēšanu apgabalā un daļa partiju ir iesniegušas nepilnus kandidātu sarakstus. Visus 115 kandidātu pieteikuši tikai pieci politiskie spēki - SC, Vienotība, ZZS, VL!-TB/LNNK un LPP/LC, bet Zatlera Reformu partijai sarakstā ir 114 personu. Pārējo listēs ir mazāks kandidātu skaits. Valdis Lausks no Tautas kontroles Dienai atzina, ka astoņas nelielas ietekmes partijas jau bija sākušas sarunas par viena politiskā spēka izveidi, bet prezidenta Valda Zatlera lēmums rosināt Saeimas atlaišanu negaidīti nostādījis šos politiskos spēkus jaunu vēlēšanu priekšā, līdz kurām apvienoties nav pagūts. Arī lielo partiju pārstāvji teica, ka sarakstus tik īsā laikā sagatavot nav bijis viegli, un cilvēki, kuri ieņem nopietnus amatus, baidās tos atstāt, ja nu arī nākamā Saeima nenostrādā četrus gadus. Piemēram, no ZZS šajā Saeimā bija ievēlēti divu augstāko mācību iestāžu rektori - Oskars Zīds (Liepājas Universitāte) un Jānis Vucāns (Ventspils augstskola), kuri neievēlēšanas gadījumā agrākajā darbā vairs nevar atgriezties.

Visvairāk kandidātu ar augstāko izglītību ir Vienotībā - 110. Sarakstos ir arī nedaudz vairāk kā 20 studentu. Gandrīz visās partijās ir kāds bezdarbnieks, bet visvairāk - septiņus kandidātus - šādā statusā piesaka Tautas kontrole. No Saskaņas centra kandidē tikai 37 latvieši, bet 32 pretendenti savu tautību nav norādījuši. Vēl mazāk - tikai divus latviešus - piedāvā PCTVL, kuras 85 kandidāti pārstāv astoņas tautības. Ar šiem abiem politiskajiem spēkiem par cittautiešu vēlētāju balsīm cīnīties noskaņota arī LPP/LC, kurai iepriekš gan šie centieni nav bijuši sevišķi veiksmīgi.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

11. Saeimas vēlēšanas

Vēlēšanās pieteikti

13 kandidātu sarakstu
1092 kandidāti - 70% vīriešu, 30% sieviešu
Rīgas vēlēšanu apgabalā - 331 kandidāts
Vidzemes - 259
Latgales - 171
Zemgales - 166
Kurzemes - 165

Augstākā izglītība ir 84% kandidātiem
Vidējā izglītība - 16% kandidātiem
Pamata izglītība - trīs kandidātiem

Sarakstu numuri

1. Vienotība
2. LSDSP
3. Zatlera Reformu partija
4. Kristīgi demokrātiskā savienība
5. Šlesera Reformu partija LPP/LC
6. Saskaņas centrs
7. PCTVL
8. Visu Latvijai!-TB/LNNK
9. Par prezidentālu republiku
10. Pēdējā partija
11. Zaļo un Zemnieku savienība
12. Tautas kontrole
13. Brīvība. Brīvs no bailēm, naida un dusmām

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?