Savukārt D. Kamerona pārstāvētās Konservatīvās partijas vecbiedri apgalvo, ka premjers vairs nekontrolē valdošo politisko spēku, ko esot sašķēlis jautājums par Lielbritānijas un ES nākotnes attiecībām.
Jāstiprina, nevis jāpamet
Deviņpadsmit Lielbritānijas uzņēmējdarbības vides līderu parakstījuši vēstuli, kurā eiroskeptiskie politiķi, kas uzstāj, ka valsts ekonomiskās intereses būtu labāk aizstāvētas ārpus ES, tiek apsūdzēti nacionālo interešu apdraudēšanā.
«Ieguvumi no dalības ES ievērojami pārsniedz izmaksas, runāt pretējo nozīmē likt politiskās intereses augstāk par ekonomiskajām,» teikts vēstulē, kas pirmdien bija publicēta laikrakstā The Independent un kuru ir parakstījuši esošais un nākamais Lielbritānijas Rūpniecības konfederācijas vadītājs, kā arī miljardieris Ričards Brensons un tādu uzņēmumu kā BT, Shell, Deloitte, Lloyds un Centrica vadītāji.
«Lielbritānijas dalība ES nozīmē ienākumus, kuri svārstās no 31 miljarda (25,7 miljardi latu) līdz 92 miljardiem mārciņu (76,3 miljardi latu) gadā jeb 1200 (996 lati) līdz 3500 (2900 lati) mārciņu uz mājsaimniecību,» apgalvo vēstules autori, kuri ir pārliecināti, ka ir jārunā nevis par ardievu teikšanu ES, bet «smagi jācīnās, lai palielinātu Eiropas konkurētspēju un dotu pretsparu kritiķiem, kuri aizstāv Lielbritānijas aiziešanu».
Viņi arī aicina pielikt pūles, lai «nostiprinātu un padziļinātu» vienoto tirgu, tādējādi nodrošinot, ka Lielbritānijas ekonomikā ik gadu ieplūstu papildus 110 miljardi mārciņu (91 miljards latu).
Vienlaikus publikācijā uzsvērts, ka britiem, arī turpmāk paliekot ES sastāvā, ir jāaizstāv savas nacionālās intereses.
Atvēra Pandoras lādi
Arī no Konservatīvās partijas rindām izskan pārmetumi D. Kameronam, kurš esot pakļāvies eiroskeptiķu spiedienam un sabiedrības dienaskārtībā iekļāvis jautājumu par Lielbritānijas iespējamo izstāšanos no ES.
Lielbritānijas bijušais ārlietu ministrs Džefrijs Hovs, kurš 1990. gadā pameta Mārgaretas Tečeres valdību viņas eiroskeptiskās nostājas dēļ, uzskata, ka D. Kamerons ir «atvēris Pandoras lādi», apsolot vēlētājiem pārskatīt attiecības ar ES un 2017. gadā nodot jautājumu referendumam.
«Eiroskepticisma ķīļa efekts veicina, ka Konservatīvās partijas vadība baidās no ierindas biedriem un ir atļāvusi dziļam antieiropeismam inficēt partijas dvēseli,» Dž. Hovs rakstīja viedokļu slejā laikrakstā The Observer. «Konservatīvās partijas ilgā, nervozā šķelšanās Eiropas jautājumā turpinās, un partijas iekšējā problēma kārtējo reizi ir kļuvusi par nacionālu problēmu.»
Britu presē arī parādījusies informācija, ka kāds tuvs D. Kamerona sabiedrotais Konservatīvās partijas ierindas biedrus, kuri visaktīvāk aizstāv referenduma rīkošanu, ir nodēvējis par «trakiem, greizacainiem lauķiem», raksta BBC.
Veselības ministrs Džeremijs Hants apgalvo, ka Konservatīvā partija esot «absolūti vienota» Eiropas jautājumā, bet Dž. Hova viedoklis neatspoguļojot patieso situāciju.