Vai dzīvniekiem sāp zobi? Kā saprast, kad jāiet pie veterinārārsta?
Jā, zobi sāp arī dzīvniekiem. Pie veterinārārsta jādodas, ja pie zobu pamatnes pamanāt sarkanu līniju smaganu garumā, novērojat nepatīkamu smaku no mutes, siekalošanos, atteikšanos no barības, izmaiņas uzvedībā ēšanas laikā, piemēram, dzīvnieks ēd ļoti uzmanīgi, uz zobiem novērojat tumši brūnu aplikumu - zobakmeni -, kuru nav iespējams nokasīt, zobu lūzumus, zobu krāsas maiņu, tūsku sejas daļā, paliekošos piena zobus.
Kāpēc dzīvniekam jātīra zobi?
Mutes dobuma baktērijas kopā ar barības paliekām veido mīksto, gaišo aplikumu, kas vēlāk ar siekalās esošajiem sāļiem padara aplikumu ciešāku, un veidojas zobakmens. Ar laiku tas kļūst tumšāks un palielinās apjomā. Ir gadījumi, kad zobakmens dēļ nevar redzēt zobus. Infekcija nokļūst zem smaganām un izraisa periodontītu, abscesus, fistulas, zoba saknes bojājumus. Baktērijas vairojas, producē toksīnus, kas kopā ar barību nokļūst kuņģa zarnu traktā un izraisa gastrītu, čūlas un pat audzēju. Pēc uzsūkšanās toksīni nokļūst asinsritē un veicina aknu, nieru, sirds un plaušu slimības.
Cik bieži dzīvniekiem jātīra zobi?
Mājas apstākļos dzīvniekam zobus tīra katru dienu; ja tīra trīs reizes nedēļā, arī ir pietiekami. Zobu tīrīšanai izmanto dzīvniekiem paredzētu zobu pastu. To nav nepieciešams izskalot. Cilvēku zobu pastu izmantot nedrīkst! Var izmantot dzīvniekiem paredzētās un arī cilvēku zobu sukas, kā arī speciālos pirkstu uzgalīšus. Ja kādu dienu nesanāk iztīrīt zobus, iesakām iedot graušanai paredzētos zobu kociņus vai dzīvnieku barībai pievienot speciālus šim nolūkam paredzētus pulverus, kas novērš zobu aplikuma veidošanos.
Cik bieži jāveic mutes dobuma sanācija?
Viss atkarīgs no tā, cik rūpīgi tiek tīrīti zobi mājas apstākļos. Ir gadījumi, kad dzīvniekam novēro patoloģijas mutes dobumā. Barošanas režīms un veids ietekmē zobu aplikuma veidošanās ātrumu (termiski apstrādāta, mīksta barība ir ienaidnieks gaļēdāju zobiem). Iesakām divas reizes gadā apmeklēt veterinārārstu, lai novērtētu mutes dobuma stāvokli.
Vai anestēzija ir bīstama?
Izvēloties drošus vispārējās anestēzijas līdzekļus, riskus iespējams samazināt līdz minimumam. Pirms vispārējās anestēzijas vielu lietošanas rūpīgi jāizmeklē dzīvnieka klīniskās veselības stāvoklis.
Vai slikta elpa gaļēdājam ir normāla parādība?
Nē! Sliktu elpu rada mutes dobumā esošās baktērijas. Lielākajai daļai dzīvnieku ar sliktu elpu ir mutes dobuma un zobu problēmas. Periodontālās slimības ir stāvoklis, kas rada izteiktu smaku. Svešķermeņi, jaunveidojumi un nekrotiska procesa klātbūtne elpceļos un gremošanas traktā arī var izraisīt sliktu elpu. Sliktu elpu nedrīkst ignorēt.
Vai paliekošie piena zobi ir problēma?
Jā! Paliekošie piena zobi traucē īstajiem zobiem šķilties ārā pareizā vietā. Divi zobi, kas vienlaikus ieņem vienu un to pašu vietu, traucē attīstīties smaganu rievai un izraisa agrīno periodontālo slimību. *Dzīvnieku veselības centra veterinārārste