Misters Ekselis
Augstāko izglītību Artūrs ieguvis dubultspecialitātē - mārketingā un IT. Būdams rīdzinieks, viņš pēc skolas devās pretējā virzienā nekā daudzi studēt kārie un iestājās Ventspils Augstskolā (VeA). «Likās, ka Latvijas Universitātē ir pārāk liels konveijers. VeA tā nav, tur ir radoša vide, esi tuvu pasniedzējiem,» puisis pamato. Artūram bija skaidrs, ka gluži tehnisks cilvēks viņš nav un negrib būt, taču par pirmo algoto darbu viņam kļuva pusslodzes darbs VeA IT atbalsta speciālista amatā. Veicamie uzdevumi bija raibi - mājaslapa, pasākumu fotografēšana u.c. Turklāt problēmu risināšana atbilda Artūra patikai palīdzēt cilvēkiem.
Darbs uz brīdi tomēr bija jāpārtrauc, jo radās izdevība pamācīties ārzemēs. «Pieteicos divām stipendijām ar domu - ja nedabūšu vienu, tad varbūt - otru. Ieguvu abas,» Artūrs stāsta par pavadīto pusgadu sporta skolā Dānijā, kur «sapratu, kā jūtas cilvēki Murjāņos», un pusgadu Somijā Erasmus ietvaros.
Vēl no Somijas Artūrs pieteicās par brīvprātīgo Eiropas futbola čempionātā Portugālē, kurā pirmo reizi piedalījās arī Latvijas izlase. Viņš izturēja konkursu un divus mēnešus pavadīja Porto, kur darbojās ar IT lietām čempionāta mediju centrā. Tas atradās zem stadiona, tāpēc līdz ar vārtu guvumu likās, ka tribīnes virs galvas sagrūs, Artūrs atceras. Par labu darbu viņš saņēma goda rakstu no Portugāles sporta ministra. Čempionātā iedibinātie kontakti puisim vēlāk ļāva vairākus gadus kā brīvprātīgajam pastrādāt riteņbraukšanas sacensībās Dānijā. Vēl viens punkts brīvprātīgā darba pieredzē Artūram ir arī dalība pasaules hokeja čempionātā Rīgā, kur viņš vadīja ap 200 vietu ierādītāju un savu IT prasmju dēļ no kolēģiem izpelnījās iesauku Misters Ekselis.
No kļūdām jāmācās
Pirmo sapratni par to, ka ne vienmēr jāstrādā par algu, Artūrs ieguva jau VeA, darbojoties organizācijā AIESEC. AIESEC organizē studentu praksi ārzemēs, un arī Artūrs tika pie šādas iespējas. Viņš devās uz Īslandi, kur četrus mēnešus praktizējās mārketinga jomā kompānijā HugurAx, kas ražo datorizētas darbalaika uzskaites sistēmas. Artūrs prakses devējiem iepatikās, un viņu sadarbība tika pagarināta - Artūrs veica tirgus izpēti vienam no kompānijas produktiem, ko bija iecerēts sākt tirgot Latvijā. «Nākamais solis bija virzīt šo produktu Latvijas tirgū, tas man arī tika piedāvāts. Sapratu, ka tas nozīmē tiešo tirdzniecību. Bet man patīk izpēte, analīze, ne pārdošana. Tāpēc arī nolēmu no kompānijas šķirties,» Artūrs stāsta.
Uz šī paša grābekļa - laikus neapsvērta pienākuma pārdot - viņš gan uzkāpa vēlreiz. Piesakoties vakancei Microsoft, Artūrs kāroto amatu nedabūja, taču saņēma darba piedāvājumu no kompānijas CVO Recruitment Latvia, kas veica šo atlasi. Artūrs nokļuva komandā, kas uzņēmumiem meklēja IT speciālistus, darbs patika, taču ar laiku arvien lielāks uzsvars tika likts uz pārdošanu - jaunu klientu piesaisti. Tas nebija tas, ko Artūrs gribēja darīt, tāpēc viņš secināja, ka no savām kļūdām jāmācās, un saņēma drosmi no darba aiziet. «Sanāca kāpt sev pāri, bet jutu, ka kaut kas jāmaina. Man ir grūti atteikt, lai gan to mācos.» Draugi šausminājās, jo aiziešana sakrita ar nosacīto krīzes sākumu, tomēr pirms nākamā darba meklēšanas Artūrs sev ļāva padomāt. Tas izrādījās gudri.
Globālā garša
Artūrs pamanīja Microsoft sludinājumu, ka tiek meklēts jaunā Windows 7 latviskošanas projekta koordinators. «Ja pa durvīm mani uzņēmumā savulaik nelaida, sapratu, ka pa logu es varētu iekāpt. Sanāca,» Artūrs smaida. Tik plašu valodas testēšanas projektu uzņēmums organizēja pirmo reizi, tas vienlaikus notika daudzās valstīs, un Latvijā tajā tika iesaistīti vairāk nekā 30 IT entuziastu, kuru uzdevums bija iztulkoto Windows 7 pielāgot datorlietošanas realitātei, atrast un labot valodas, stila un loģikas kļūdas. Artūrs šo projektu vadīja un teic, ka datorlietotāji paveikto novērtēs. Nevienu no projekta komandas biedriem gan viņš klātienē tā arī nesatika, jo komunikācija, arī ar darba grupu vadītājiem citviet pasaulē, notika attālināti. Starptautisko garšu Artūrs sauc par savu lielāko ieguvumu. «Pirms tam man tā plašuma pietrūka. Te sajutu, ka, lai to dabūtu, nav jābrauc no Latvijas prom.»
Globālo vērienu Artūrs jūt arī savā tagadējā darbā stikla nanopārklājumu ražotnē GroGlass, kur nesen kļuvis par klientu attiecību vadītāju. Viņa darbības lauks vairs neietiecas IT vien, bet jau tehnoloģijās plašākā izpratnē. Kas nākotnē? Artūrs plāno studijas maģistrantūrā, bet atzīst, ka ir atvērts arī mainīgumam karjerā. «It kā uz cilvēkiem, kas lēkā pa jomām un darbiem, īpaši labi neskatās, taču es visur visu esmu izdarījis pēc labākās sirdsapziņas, man nav par ko kaunēties. Manā gadījumā raibā pieredze bijusi liels pluss - esmu redzējis, kā daudzviet izskatās, esmu daudzpusīgs, varu pielāgoties,» viņš teic.