Bez UV filtra nevar
«Ja cilvēks lieto saulesbrilles bez UV filtra, kaitējums acīm ir lielāks nekā nenēsājot brilles vispār, jo brilles noēno acis, liekot acu zīlītēm paplašināties. Tā kā briļļu stikli UV starus neaiztur, izveidojas plašāks laukums, caur kuru acs starus uzņem,» skaidro P. Stradiņa slimnīcas Oftalmoloģijas klīnikas vadītāja Guna Laganovska.
UV staru nodarītais kaitējums acij var izpausties, sākot ar nelielu gļotādas apdegumu, kad acs kļūst sarkana un sūrst, beidzot ar tīklenes šūnu bojājumiem, liekot zaudēt daļu redzes, skaidro Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas acu ārste Una Epnere. Ārste teic, ka UV starojums var izraisīt arī lēcu apduļķošanos.
Īpaši svarīgi bērniem
Ja saulē paredzēts uzturēties vien īsu brīdi, cilvēks bez brillēm var iztikt. Tomēr, ja darbs saistīts ar uzturēšanos brīvā dabā vai ja plānots atpūsties ārpus mājas, UV staru aizsargājošas brilles būtu jānēsā, pārliecinātas ārstes. Sevišķi svarīgi no UV starojuma sargāt bērnu acis, jo atšķirībā no pieauguša cilvēka acs, ko sargā lēca, bērnu acīm 70-90% UV starojuma tiek līdz tīklenei. «Daudzi vecāki nopērk bērniem lētas, nekvalitatīvas brilles, nemaz neiedomājoties, ka nodara viņiem pāri,» skaidro U.Epnere un teic, ka nopirktās brilles vajadzētu optikas salonā vismaz pārbaudīt. Ja brillēm aizsargfiltra nav, tās bērna priekam labāk uzlikt, tikai atrodoties ēnā.
Tiem, kam jau ikdienā jānēsā brilles, U. Epnere iesaka iegādāties tā saucamās hameleonu brilles, kas ultravioletā starojuma ietekmē ietonēsies un nežilbinās acis, vai kontaktlēcas, kam pāri velkamas jebkuras saulesbrilles. Savukārt tiem, kas saulesbriļļu tumšās krāsas dēļ izjūt diskomfortu, ārste iesaka izvēlēties dzeltena toņa brilles, kas apkārt redzamo padarīs spilgtāku un pārredzamāku. Ja tomēr saulesbrillēm sakāt kategorisku nē, var izlīdzēties ar platmali vai saulessardziņu.