Saieta atklāšanas rituāls notiks 12. augustā plkst. 20, to papildinās Agra Dzilnas veidotās ugunsskulptūras. Sestdien, 13. augustā, plkst. 15 visi būs aicināti uz koncertu bērniem, plkst. 18 tam sekos ieskaņas koncerts ar jauno dziesminieku piedalīšanos, plkst. 22 - noslēguma koncerts. Sestdien būs atvērta arī muzikālā, atdzejas un improvizācijas darbnīca. Jaunpiebalgā pulcēsies daudzi Latvijā pazīstami dziesminieki un dzejnieki, viņu vidū Arnis Miltiņš, Ieva Akuratere, Jānis Elsbergs, Haralds Sīmanis, Valdis Atāls, Kārlis Kazāks, Agita Draguna, Kaspars Dimiters, Austra Pumpure ar Austrasbērniem, Raimonda Vazdika, Maija Kalniņa un daudzi citi. Katram pašam jāparūpējas par telti nakšņošanai Lielkrūžu pļavā un siltām drēbēm omulībai.
Trauslās izjūtas
«Kad biju maza, redzēju, ka arī mammai (publiciste Anda Līce - L. K.) pie skapja karājās krievu laika ģitāra ar septiņām stīgām. Ik pa laikam tās stīgas paraustīju, bet neviens tolaik spēlēt nemācīja,» atceras Elīna. Viņa stāsta, ka ģitāru spēlē aptuveni desmit gadu, taču uzreiz atgādina, ka ne jau tikai mūzikas instruments izteic dziesminieka būtību: «Cilvēks ar ģitāru - tas ir tāds klasiskais dziesminieka tēls, taču patiesībā to, kā viņš izjūt pasauli, ir iespējams paust kaut vai tikai ar balsi. Savu dziedāšanu viņš var pavadīt uz mandolīnas vai kokles, ar vienkāršākajiem perkusīvajiem instrumentiem, pa starpām arī spēlējot stabuli.»
Viņasprāt, dziesminieks ir cilvēks, kurš dzīves vērtības sevī stiprina, rakstot un izpildot mūziku. Sākotnēji tās nostiprina sevī un tad - apliecina pārējiem. «Tur ir nacionālas vērtības, taču lielākoties tomēr tādas trauslas un saudzējamas izjūtas,» piebilst Elīna. Dziesminieku kustībai vērotājas statusā sekojusi jau kopš 90. gadu sākuma. Bija lietas kursā par Zaļo dziedāšanas svētkiem, folkkoncertiem un citiem pasākumiem pasaku mājā Undīne Jūrmalā, kur tagad pati ir bieža un gaidīta viešņa. Ar laiku radusies spēcīga sajūta, ka arī pašai tā gribētos - muzicēt ārpus akadēmisma. «Es vēlējos mūziku sataustīt sevī - tā, kā es to jūtu un kā manī mūzika patiešām notiek, - un tad to paust uz āru,» viņa skaidro.
Kopš pagājušā gada Elīna jūtas piederīga dziesminieku kustībai, un tas noticis, pateicoties Inesei Sērdienei, kura aktīvi apzina dziesminiekus un pulcina kopā uz koncertiem. Elīnu jau ilgus gadus iedvesmo Haralds Sīmanis. Patīkot viņa attieksme pret mūziku un tīrradnīgums. Saista Helēna Kozlova. «Viņi abi ir savējie, taču ar lielu dziļumu. Pavisam nesen piefiksēju jaunu dziesminieku - puisi, vārdā Mikus Straume,» saka Elīna.
Atbildīga par savu mūziku
Elīna muzicē vienatnē ar balsi un ģitāru, kā arī domubiedru folkgrupā Baobabs. Abas muzicēšanas formas mūziķe gan nošķir vienu no otras. Grupas repertuāru veido Elīnas rakstīta mūzika un teksti, kas tuvi tautas dziesmu stilistikai, kā arī retāk dzirdētas tautasdziesmas grupas aranžējumā. Esot arī kompozīcijas ar dainu tekstiem - tādiem, kas spējuši Elīnu personīgi uzrunāt. Drīzumā Baobabs ierakstīs albumu. Savukārt Elīna dziesminiece lielākoties izpilda tikai savas kompozīcijas. Repertuārā ir pa kādai Imanta Kalniņa dziesmai, taču viņai labāk patīk būt atbildīgai pašai par savu mūziku - zināt, ko pati no sevis tajā ielikusi un kālab to vēlas atskaņot. Galu galā - paņemt no otra ir visvieglāk.
Latvijas Dziesminieku saieta atklāšanas koncertā Elīna muzicēs kopā ar Baobaba basģitāristu Arti Mudeli-Krūmu, kurš šoreiz spēlēs ģitāru, izpildīs savas oriģināldziesmas un dažas tautasdziesmas, kā arī lasīs dzeju. Vai dziesminieku izpildītā mūzika dziedina? Tas ir atbilstošs jautājums, jo Elīna ir mūzikas terapeite. Māca mūziku pirmskolas vecuma bērniem Jūrmalas Mākslas skolā un rudenī atsāks darbu Ķemeru Dienas centrā, kur mācīs mūziku jauniešiem ar garīgās attīstības traucējumiem. «Noteikti! Pilnīgi jebkuram cilvēkam, kurš veic kādu radošu darbību, tā ir sava veida pašterapija. Tomēr tas nekad nav bijis primārais mērķis,» teic Elīna. Viņas pūrā gan esot pāris vārdošanas dziesmu, kas izklausās ļoti mītiski un attiecīgos brīžos iedarbojas uz viņu.