Tā kā avārijas skartajā zonā nav konstatētas dzeramā ūdens papildu piesārņojuma pazīmes un vides avārijas dēļ nav radies paliekošs gaisa un augsnes piesārņojums, kas varētu apdraudēt iedzīvotāju veselību, tad aku ūdens patēriņa ierobežojums nav jānosaka. Tomēr individuālajos urbumos, kur dziļums orientējoši nepārsniedz 15 metru, ūdens nav kvalitatīvs un potenciāli iespējama mikrobioloģiskā piesārņojuma attīstība. Labākais problēmas risinājums būtu pieslēgums centralizētajām ūdensapgādes sistēmām vai dziļurbumu izveide, informēja VI.
Izvērtējot atkārtotos dzeramā ūdens kvalitātes analīžu rezultātus Mārupē, kas ņemti 19. un 20. jūlijā individuālajās ūdens ņemšanas vietās, secināts, ka divu nedēļu laikā kopš 6. jūlija, kad veiktas pirmās dzeramā ūdens kvalitātes pārbaudes, pārbaudīto aku ūdens kvalitāte ir saglabājusies iepriekšējā līmenī, un nav vērojama būtiska Mārupes avārijas seku ietekme.
Līdzīgi kā iepriekšējā paraugu ņemšanas reizē, atsevišķās vietās konstatēts paaugstināts organiskā piesārņojuma līmenis, arī ūdens smarža un garšas intensitāte, visticamāk, ir saistīta ar jau iepriekš eksistējošiem piesārņojuma avotiem vai vietējām augsnes īpatnībām. Sintētisko virsmas aktīvo vielu - mazgāšanas līdzekļu sastāvdaļa - koncentrācija aku ūdenī svārstās normas robežās, norāda VI.
Papildus līdz šim veiktajām analīzēm VI paņēmusi vēl vairākus paraugus testēšanai, lai noskaidrotu dezinfekcijas līdzekļu iespējamo ietekmi uz ūdens kvalitāti. Pārbaužu rezultāti būs zināmi augusta pirmajā pusē.
Inspekcija aicina iedzīvotājus sekot līdzi dzeramā ūdens kvalitātes izmaiņām krāsā, smaržā, garšā, duļķainībā, kas parādījušās pēc vides avārijas, un ziņot par to VI Rīgas reģiona Higiēnas novērtēšanas un monitoringa nodaļas speciālistiem pa tālruni 67317787. Katru gadījumu VI izvērtēs individuāli. Jau vēstīts, ka ķīmiskais piesārņojums Mārupītē ieplūda 3. jūlijā pēc ugunsgrēka uzņēmuma noliktavā, kur glabājās sadzīves ķīmijas preces. Piesārņojuma dēļ Mārupītē un Māras dīķī tika savākta pusotra tonna beigtu zivju.
Pagājušajā nedēļā Māras dīķi sāka bagātināt ar skābekli, lai veicinātu ātrāku ūdenskrātuves ekosistēmas atjaunošanu. Rīgas pašvaldības budžetam Māras dīķa un Mārupītes attīrīšana, ūdens analīžu veikšana, ūdens bagātināšana ar skābekli un bojāgājušo zivju savākšana izmaksājusi 11 353 latus. BNS