Nav pieņemams no morāles viedokļa - tā par iespējamo tiesnešu algu kraso pieaugumu, ja netiktu mainīta likumdošana, novembra vidū sprieda valdība un lēma par tiesnešu un prokuroru iekļaušanu vienotajā atlīdzības likumā. Mūsu valsts tiesas spriedējiem tas nodrošinās atalgojuma palielināšanu nākamgad vidēji par 43%, salīdzinot ar līdzšinējo, ierindas tiesnesim bez kvalifikācijas klases ik mēnesi saņemot tikai nedaudz mazāk par Valsts policijas priekšnieku.
Tomēr «vienots» ne vienmēr nozīmē «taisnīgs». Pat profesionāļiem ir grūti salīdzināt tiesnešu un citu valsts amatpersonu atbildību un līdz ar to arī piemērotāko atalgojumu. Daudzi tiesneši ir pārliecināti, ka godīgi būtu, ja viņu iepriekš par 27% samazinātās algas tagad pieaugtu par 87%. Iespējams, ka tiem, kam kredītu dēļ jāskaita santīmi, bet nervi to netur, tik tiešām nāksies doties labāk atalgota, bet mazāk atbildīga darba meklējumos valsts pārvaldē vai privātajā sektorā.
Vai kā minimums paredzētie apmēram 800 latu uz rokas mums visiem garantēs tiesneša neatkarīgumu un taisnīgas tiesas spriešanu? Ja vien viņš nav vidusmēra neapdomīgais, savas iespējas un straujo ekonomikas augšupeju reiz nepareizi novērtējušais Latvijas kredītņēmējs, tad, šķiet, ka jā, kaut arī neviens tiesnesis jau tādēļ nesāks dzīvot, cepuri kuldams. Taču tiesnešu finansiālā drošība viena pati nekad nespēs nodrošināt mūsu tiesības uz taisnīgu un atklātu lietas savlaicīgu izskatīšanu neatkarīgā un objektīvā, ar likumu noteiktā tiesā. Ja augsto un atbildīgo amatu varētu iegūt cilvēki, kas nav godīgi, gudri un profesionāli, taisnīgi un drosmīgi, taisnu tiesu mēs neredzētu kā savas ausis. Tāpat kā tad, ja mūsu tiesneši būtu aizskarami un izpildvaras vai likumdevēja ietekmējami.
Saeima droši vien parūpēsies, lai tiesnešu atalgojums nebūtu nesamērīgi augsts attiecībā pret citām nodarbināto grupām. Tomēr kāds silts ieteikums mūsu likumdevējam: tā kā lielai daļai Latvijas darba devēju un ņēmēju no morāles viedokļa nav pieņemams, ka jūsu apstiprinātā valdība visos iespējamos veidos bēg no strukturālajām reformām kā no mēra, jums jāgādā, lai arī valdībā ievēro: Latvijā ir viens likums un viena taisnība visiem.