Finansiālā nodrošinājuma ziņā, lai gatavotos Vankūverai, lietuvieši un igauņi, šķiet, bijuši Latvijai soli priekšā, taču mūsu valsti Kanādā pārstāvēs visvairāk sportistu - 59, jo hokeja izlases olimpiskajās spēlēs kaimiņiem nebūs.
Īkšķi par slēpotājiem
Ziemeļu kaimiņa Igaunijas trumpis pēdējā desmitgadē ir pasaules līmeņa distanču slēpotāji. Lielmeistara fraka piestāv trijiem distanču slēpošanas klasiskā stila talantiem Andrusam Vērpalu un Jākam Mae, kā arī universālajai K.Šmigunai. Pēdējā divreiz priecēja pirms četriem gadiem Turīnas olimpiskajās spēlēs, uzvarēdama 10 kilometru klasikā un 15 kilometru duatlonā. Vērpalu palika nepārspēts 15 kilometru klasikā gluži kā 2002.gada ziemas olimpiskajās spēlēs Soltleiksitijā, kur kaklā kāra sudrabu arī pēc veiktajiem 50 kilometriem. Toreiz 15 kilometru distancē pie bronzas tika arī Mae.
Atskats uz šā trio olimpiskajiem panākumiem ir arguments igauņu optimismam. «No Šmigunas gaida medaļas pat trijās distancēs. Vienai noteikti ir jābūt. Viņa pati neslēpj, ka sportā atgriezusies tikai tādēļ, lai būtu laureātu skaitā Vankūverā,» skaidro igauņu kolēģis Jervela. 32 gadus vecā Šmiguna slēpošanā atgriezusies pēc meitiņas piedzimšanas. Šosezon velti meklēt Kristinas vārdu, tāpat kā Mae un Verpalu, augstās pozīcijās pasaules rangā. Kolekcionēt startus neesot viņas pašmērķis. «Decembrī ar izcīnīto trešo vietu Pasaules kausa posma sacensībās Davosā viņa apliecināja savu konkurētspēju,» norāda Otis Jervela.
Ohtuleht žurnālists par 33 procentiem ir pārliecināts, ka vismaz vienu medaļu izcīnīs 37 gadus vecais Mae vai 38 gadus vecais Vērpalu. Distanču slēpotāji veidos vismaz vienu trešdaļu Igaunijas komandas, kurā varētu būt aptuveni 30 sportistu.
Janvāra sākumā Pasaules kausa izcīņas posma biatlona sacensībās Pokļukā pasauli šokēja 31 gadu vecais igaunis Rolands Lesings, izcīnīdams otro vietu iedzīšanas distancē. «Šis rezultāts gluži neatspoguļo mūsu reālo spēku biatlonā,» vaicāts par biatlonistu izredzēm, Jervela īsti netic, ka Lesings līdzīgu uzliesmojumu atkārtos Vankūverā. Patīkami iepriecināt - iekļūt labāko desmitniekā - varētu būt pa spēkam 20 gadu vecajai daiļslidotājai Jeļenai Gļebovai.
Igauniju, visticamāk, pārstāvēs arī kalnu slēpotāji, snovbordists un ziemeļu divcīņas sportists.
Lietuvas «plānā ziema»
Lietuva ar tik augstiem panākumiem kā igauņi ziemas olimpiskajās spēlēs nevar lepoties. Pat skarbāk - Lietuvas panākumi vasaras un ziemas olimpiskajās spēlēs ir kā diena pret nakti. Dienvidu kaimiņi allaž bijuši spēcīgi basketbolā, diska mešanā, pēdējos desmit gados arī modernajā pieccīņā, turpretī ziemas sporta veidu pārstāvji nav iepriecinājuši. Kopš neatkarības atjaunošanas ziemas spēļu delegācija nekad nav bijusi kuplāka par desmit sportistiem. Teju vienīgā lietuviešu cerība bija daiļslidošanas sporta deju pāris Margarita Drobjazko/Povils Vanags, kas medaļai vistuvāk bija Soltleiksitijā, bet pirms četriem gadiem atvadījās no aktīvās karjeras.
Tradīciju turpinātājus saskatīja internacionālajā duetā Ketrina Kopelija (22 gadi, ASV) un Deivids Stagņūns (24), taču novembrī Lietuva atteicās piešķirt amerikānietei pilsonību. Pirms diviem gadiem pasaules čempionātā duets ieņēma 14.vietu, bet pašlaik pasaules rangā ir 21.pozīcijā.
Uz Vankūveru, visticamāk, brauks četri distanču slēpotāji, viena biatloniste un viens kalnu slēpotājs. «Smagi runāt par mūsu ziemas sporta veidu pārstāvjiem. Nav iemesla cerēt uz panākumiem,» skeptiski Vankūveras virzienā raugās Lietuvos rytas žurnālists Modests Krukausks. «Būs labi, ja kāds finišēs labāko trīsdesmit skaitā.»
Par naudu nesūdzas
Par pieticīgu rocību finansiālā nodrošinājuma ziņā lietuvieši un igauņi vismaz publiski nav šķendējušies. «Protams, ņemot vērā ekonomisko situāciju, stipendijas sportistiem kļuva nedaudz mazākas, taču apstākļi ir labi. Tikko slēpotāji atgriezās no Vācijas un dosies trenēties uz Itāliju,» norāda Krukausks.
Laikraksta Ohtuleht žurnālists Otis Jervela uzsver, ka Igaunijā vislabākais nodrošinājums bijis slēpotājiem. «Dabūja visu, ko gribēja. Slēpotājus atbalstīja visi lielie sponsori, jo pēdējos desmit gados tiešām bijuši labi panākumi. Finansējumu samazināja biatlonistiem, taču ne tik krasi, lai ietekmētu rezultātus. Atšķirīgs piemērs ir tikai tramplīnlēkšana, kura pārstāvjiem budžeta nebija vispār, tāpēc arī Vankūverā ar lidojošajiem slēpotājiem nebūsim pārstāvēti.»
Optimistiem nav iemesla sūdzēties arī par Latvijas olimpisko cerību trūkumu. Skeletonisti brāļi Dukuri, bobsleja četrinieks, arī kamaniņu braucējs Mārtiņš Rubenis, kā arī biatlonisti Ilmārs Bricis un Madara Līduma var pacīnīties par augstām vietām.