Blaters nepiekāpsies
Vispirms tiesneši nepamanīja, ka pēc angļu spēlētāja Frenka Lemparda sitiena bumba atsitās pret pārliktni un neapšaubāmi šķērsoja vārtu līniju. «Es pat no sava soliņa redzēju, ka bumba ir vārtos,» žēlojās Anglijas izlases treneris Fabio Kapello.
Pēc dažām stundām vēl viens apšaubāms tiesnešu lēmums izšķīra Argentīnas un Meksikas spēles gaitu. Skatītāji stadionā un pie TV ekrāniem skaidri redzēja, ka argentīnietis Karloss Tevess pirmos vārtus guvis no aizmugures stāvokļa, tomēr tiesneši nolēma tos ieskaitīt. «Šāda kļūda dažu sekunžu laikā izposta gadiem ilgu sagatavošanās darbu,» atzina Meksikas izlases treneris Havjers Agirre.
Citos sporta veidos atbildīgās iestādes ir sapratušas, ka tiesneši ir tikai cilvēki un viņu kļūdas var maksāt ļoti dārgi, tādēļ tiek izmantoti videoatkārtojumi, lai palīdzētu tiesnešiem pareizi pieņemt svarīgākos lēmumus. «Tas tiek izmantots tenisā un citos sporta veidos; kāpēc ne futbolā?» vaicā Vācijas izlases spēlētājs Miroslavs Kloze.
Taču futbola vadība ar Starptautiskās Futbola federācijas (FIFA) prezidentu Zepu Blateru priekšgalā jau gadiem ilgi pretojas jebkādu moderno tehnoloģiju ieviešanai futbolā. Vēl pirms dažiem mēnešiem tika pieņemts kārtējais noraidošais lēmums, lai gan vēl nebija aizmirsts skandāls ar «Anrī roku», kas Īrijas izlasei liedza iespēju spēlēt pasaules čempionātā.
Z. Blaters apgalvo, ka futbols ir dinamiska spēle, tādēļ videoatkārtojumu ieviešana nav pieļaujama, jo spēles apturēšana izjauktu mača ritējumu. Tāpat viņš uzskata, ka spēles noteikumiem jābūt vienādiem visās pasaules malās, bet trūcīgākās valstis nevarētu atļauties ieviest modernās tehnoloģijas. FIFA joprojām vilcinās ieviest «vārtu līnijas tehnoloģiju», kas tika izstrādāta vēl pirms iepriekšējā pasaules čempionāta. Šī tehnoloģija paredz iemontēt bumbā mikroshēmu, kas tiesnesim signalizētu par vārtu guvumu.
Cilvēka faktors
Futbola vadība joprojām paļaujas uz «cilvēka faktoru» un tiesnešu darba uzlabošanu, piemēram, Eiropas līgā tiek veikts eksperiments ar papildu tiesnešiem aiz vārtiem. «Lai kādu tehnoloģiju mēs arī ieviestu, galīgo lēmumu tik un tā pieņem cilvēks,» uzsver Z. Blaters. FIFA aprindās valda viedoklis, ka tiesnešu kļūdas ir spēles sastāvdaļa, kas tikai veicina futbola popularitāti, jo strīdīgākās epizodes tiek apspriestas gadiem ilgi. F. Lemparda neveiksme vāciešiem bija salda atriebība par 1966. gadu, kad līdzīgā situācijā tika ieskaitīti apšaubāmi Džefa Hērsta vārti un Anglija vienīgo reizi uzvarēja pasaules čempionātā. Tāpat līdzjutēji joprojām apspriež Maradonas «Dieva roku», kas izslēdza Angliju no 1986. gada čempionāta. Šķiet, ka FIFA rūpējas, lai līdzjutājiem arī nākotnē nepietrūktu vielas diskusijām.