Darba grupa izvērtēs tādus jautājumus kā politisko iejaukšanos mediju darbā, žurnālistu tiesību tiesisko apdraudējumu, uzņēmēju ietekmi uz medijiem un mediju īpašnieku darbību. Pēc skandāla, kas izcēlās Lielbritānijā, kad nu jau slēgtais mediju magnātam Rupertam Mērdokam piederošais tabloīds News of the World informāciju ieguva, neatļauti piekļūstot mobilajos telefonos esošajiem datiem, EK izveidotā darba grupa izvērtēs žurnālistikas kvalitāti, ētiku un mediju atbildību.
Darba grupas sastāvā būs arī bijusī Vācijas tieslietu ministre Herta Doiblere-Gmelina un Eiropas Universitātes institūta profesors un bijušais Eiropas Kopienu tiesas ģenerāladvokāts Luiss Pesoa Maduro. Vienīgais žurnālists komisijā būs Bens Hammerslejs, kas ir zinātnei un tehnoloģijām veltītā britu mēneša žurnāla Wired UK redaktors.
Lai gan darba grupa izstrādās rekomendācijas EK par turpmāku rīcību, pat EK amatpersonas atzīst, ka komisijai nav daudz pilnvaru šajā jomā un tā izveidota galvenokārt Eiropas Parlamenta (EP) nomierināšanai. EP vairākkārt aicinājis EK rīkoties pret dalībvalstīm, kas neievēro preses brīvības principus. Itālija izpelnījusies asu kritiku par to, ka pārāk liela mediju koncentrācija nodota mediju magnāta un premjerministra Silvio Berluskoni rokās. Savukārt Ungārijā politiskās partijas izveidoja mediju uzraudzības institūciju, kas būtiski apdraudēja preses brīvību.
BNS