Calem, Fine Ruby Porto. Portvīns nav novitāte Latvijā, un vēsais laiks būtu papildu arguments notraust putekļus un celt to atkal gaismā. Fine Ruby ir pieskaitāms tai stiprināto vīnu saimei, kas ir saldi un izceļas ar košu rubīnsarkanu nokrāsu (ruby). To gatavošanā ir ļauts izmantot līdz pat 50 vīnogu šķirnēm, bet precīzu katras šķirnes proporciju konkrētā vīnā noteikt būtu pagrūti. Tradicionāli šajā reģionā vīnogu šķirnes stādītas jaukti, pakāpeniski gan šī tendence iet mazumā, jo Eiropas Savienības regulas nosaka citu kārtību - nekādas jaukšanas, katrai vīnogai sava vadziņa.
Calem vīna darītava ir nozīmīga vismaz ar diviem faktiem. XIX gadsimta vidū to dibinājis portugālis Antoniu Alvess Kalems, viņš bija viens no nedaudzajiem portugāļiem vīna darītavu īpašniekiem, jo tajā laikā portvīna tirgū pārliecinoši dominēja angļi un galvenais tirgus bija Anglija. Otrs svarīgs moments ir vīna dārzi, kas atkarībā no kvalitātes tiek iedalīti vairākos līmeņos no A līdz F. Augstākais ir A. Vīnogas Calem portvīniem nāk no A kategorijas vīna dārziem.
A. R. Valdespino, El Candado Pedro Ximenez Sherry. El Candado - slēdzene, piekaramā atslēga, kas simbolizē, ka dzēriens ir drošībā. Lai nerastos pārpratumi, šis dzēriens nav gatavots no ķiršiem, lai arī angliskajā izrunā ir manāma zināma līdzība (sherry/cherry). Nosaukumu dzērienam devis Heresas vīna darīšanas apgabals, kas gozējas Andalūzijas saulē pašos Spānijas dienvidos aptuveni 100 000 ha platībā. Tāpat kā citi šeriji/heresi, arī šis ir gatavots no vīnogām un izturēts unikālajā solera sistēmā. Tajā ozolkoka mucas ir sarindotas vairākās kārtās cita virs citas un savienotas savā starpā, tādējādi radot vienotu sistēmu, kas gadu desmitus nodrošina gandrīz nemainīgu dzēriena kvalitāti. Pēc novākšanas vīnogas žāvē uz salmu paklājiem atklātā saulē, tādējādi tās tiek atbrīvotas no liekā mitruma, un ogās koncentrējas cukurs. No šīm ogām tiek iegūts patiesi salds dzēriens ar cukura līmeni 180-500 gramu uz litru!