Pirmais laiks Oslo man bija paskarbs, tomēr, atrodoties daudznacionālā vidē, aizvien biežāk nācās iesaistīties sarunās par kāda noteikta ēdiena gatavošanu. Tā nu šīs receptes izveidoja manu kulinārās pieredzes pamatu.
Arī norvēģu virtuvē bija priecīgi pārsteigumi. Zinātāji apgalvo, ka pašlaik tieši Oslo ir pieejama vismodernākā un stilīgākā mūsdienu virtuve. Tā nepiedāvā nevienu klasisko virtuvi tīrā veidā, bet ir kulinārijas pasauli satraucošs fusion (saplūšana) virtuves piemērs.
Ikdienā mani glābj Norvēģijā slavenais pavārs Ērlings Sundāls. Kopš lētais ķēdes pārtikas veikals REMA piedāvā Sundāla receptes, mana ikdienas gatavošana ir aizraujošs piedzīvojums. Ērlings radījis 40 recepšu, pēc kurām pagatavojama maltīte četriem cilvēkiem, un tā nepārsniedz 100 kronu (ap Ls 8). Pirmkārt, tā ir zema cena. Otrkārt, receptes ir ļoti vienkārši pagatavojamas. Tās atrodamas interneta mājaslapā, un nepieciešamo produktu saraksti ir nosūtāmi īsziņā uz telefona numuru. Treškārt, ēdieni ir veselīgi.
Mans jaunākais atklājums ir Ērlinga vistas džambalaja. Luiziānas džamabalaja tradicionāli ir pagatavojama ar krevetēm un čirico desu, kā to gatavo mans vīrs, kurš ir uzaudzis Amerikā. Man džambalaja ļoti garšo, bet bērni rauc degunus un makšķerē laukā no rīsiem jūras dzīvniekus un piparotās desas gabaliņus. Ērlinga vistas džambalaja ir bērniem daudz draudzīgāks ēdiens. Samaltā paprika, kas, kā noskaidroju, ir džambalajas garšas pamatsastāvdaļa, izšķīst rīsos nepamanīta, un vistai nepiemīt bērniem nedraudzīgo dzīvnieku aprises. Šī džambalaja ir mūsdienu Eiropas fusion virtuves labs piemērs - tiek izmantota tradicionāla recepte, kas ir kādas nacionālās virtuves pamats, bet ar vietējām izejvielām.
Tieši tā pati recepte tiek lietota mūsdienu dizainā un arhitektūrā - tradicionālās tehnoloģijas un materiāli tiek izmantoti mūsdienīgā veidā, kombinējot tos ar datorgrafikas iespējām.
Ērlinga receptes man iemācījušas, ka ēdiena gatavošana tā pati dizaina projektēšana vien ir. Tad es teicu sev: klau, tu tikko novadīji 7000 m2 rekonstrukcijas projektu Oslo centrā. Vai tiešām tev nepietiks iedvesmas pagatavot vistu?
Ir tikai viena piebilde - būt par dizaineri pavāri ir vēl lielāks risks. Ja kādam nepatīk mūsdienu arhitektūra, arhitekts var apgalvot, ka ir sabiedrības nesaprasts. Diez vai pavārs, kam pie galda rezultātu gaida pāris mazu galviņu, uzdrošināsies būt nesaprasts. Ēdamajam dizainam jābūt perfektam.
Ērlinga Sundāla receptes: www.rema.no/kampanje/under100/Om_kampanjen/