Pētījuma autori cer, ka problēmu varētu risināt, iesaistot diskusijās visas ieinteresētās puses, tā teikt, «dodot lobistiem diskusiju «placi», lai tie paši viens otru aptur», norādīja Cowi Latvija enerģijas sektora vadītāja Daina Eberšteina.
Par atjaunojamo energoresursu (AER) biznesu sabiedrībā pastāv viedoklis kā par negodīgu - partijām pietuvinātu biznesu, kurā gūstama nepamatota peļņa, jo Latvijā atbalsts AER ir lielāks nekā citviet Eiropā, norāda Delnas juridiskā analītiķe Aiga Grišāne.
Aizdomas par atsevišķu biznesa interešu apmierināšanu enerģētikas sektorā raisa, piemēram, 2009.gada sākumā uz krītošās Ivara Godmaņa (LPP/LC) vadītās valdības fona klusi un nemanāmi pieņemtie ļoti dāsnie atbalsta maksājumi zaļajai enerģijai. Piemēram, mazajos HES saražotās elektroenerģijas cena pēc tiem pieauga teju par 30%. Ja ņem vērā, ka lielāko Latvijas mazo HES īpašnieki ir Aigara Kalvīša (TP) sieva Kristīne un biznesa partneris Edgars Kārkls, rodas aizdomas, ka pārspīlētais atbalsts noteikts apzināti konkrētās politiskās interesēs. Savukārt vēja enerģijas biznesā uz 70% no visa valsts iepirkuma pieteikušās divas ar Andri Šķēli (TP) saistītas firmas Vides enerģija un Rapsoil u.c. gadījumi.
Ārpus lobisma neesot arī lielākie Latvijas energouzņēmumi Latvenergo un Latvijas gāze. Kaut vai caur profesionālā sporta atbalstīšanu un sponsorēšanu, bet jo sevišķi caur sev vēlamu pētījumu atbalstīšanu enerģētikas jomā tiem esot lielas iespējas ietekmēt svarīgu lēmumu pieņemšanu, norāda Delna.
«Mūsu mērķis būtu panākt, lai uzņēmējiem savu ideju realizācijai nav jāmeklē partiju aizsardzība, kā arī padarīt caurspīdīgāku zaļās enerģijas pārraudzību gan ministriju līmenī, gan starp uzņēmējiem. Citādi veidojas situācija, kad AER kvotas ir sadalītas, bet, kas šajā «kvotu dārziņā» notiek, nav zināms,» norādīja pētījuma līdzautors un bijušais Latvijas enerģētikas ministrs Juris Ozoliņš.
Viņš norādīja, ka Latvijas lielā iespēja ir gan ārvalstu investīciju piesaiste zaļajai enerģijai, gan arī pašu investīcijas šajā sektorā, taču nepieciešama krietni stingrāka robeža starp lobismu un korupciju.