Aleksejs Loskutovs
Sabiedrība citai politikai ģenerālsekretārs, bijušais KNAB priekšnieks, atbrīvots no amata 2008. gada vasarā
Šis balsojums turpina mūsu labākās tradīcijas: paņēma un uzmeta. Tieši tā bija. Politiķi savu vēlētāju priekšā gribēja izskatīties labāki un solīja Maizītim atbalstu, tomēr izrādījās, ka slēgtajā balsojumā politiskās intereses ņēma virsroku - gan dažam savas intereses, gan partiju sponsoru un saimnieku, kas arī ir svarīgi. Dotie solījumi bija spēlēšanās ar elektorātu, bet balsojuma rezultāts - sekošana savām interesēm. Prokuratūras darbs smagu un sabiedrībai svarīgu lietu izmeklēšanā pēdējos gados bija pietiekami efektīvs, un šīs lietas skar arī cilvēkus, kas ir vai nu partiju vadībā, vai tām ļoti pietuvināti.
Grūti pateikt, kāda varētu būt turpmākā notikumu gaita. Ļoti reti ir gadījumi, ka vienu un to pašu kandidatūru apstiprināšanai Saeimā virza atkārtoti. Nedomāju, ka Augstākās tiesas (AT) priekšsēdētājam būs vēlme Maizīša kungu virzīt vēlreiz. Turklāt nevar izslēgt, ka Maizītis tika virzīts, lai AT priekšsēdētājs saglabātu savu seju, puslīdz nojaušot, ka rezultāts būs negatīvs. Es neteiktu, ka tā bijusi iepriekšēja noruna, bet Ivars Bičkovičs noteikti rēķinājās ar sabiedrības noskaņojumu, un nebija neviena iemesla, lai Maizīša kungu nevirzītu atkārtotai ievēlēšanai amatā.
Pāvels Gruziņš
Augstākās tiesas priekšsēdētāja vietnieks
Saeimas balsojums ir liels pārsteigums. Pārsteigums ir deputātu liekulība, pirms balsojuma apstiprinot atbalstu, bet balsojumā parādot citu rezultātu. Mums nav zināmi argumenti, kāpēc Maizītis netika apstiprināts. Nav zināmas kļūdas, kādēļ viņš nevarētu turpināt darbu.
Lai varētu izvirzīt jaunu kandidātu, būtu jāzina, kādi argumenti bija Saeimas deputātu balsojumam pret Maizīša kandidatūru, lai AT priekšsēdētājs otrreiz neuzkāptu uz tā paša grābekļa. Deputāti, protams, ir brīvi savā balsojumā, taču šoreiz argumenti būtu jāzina.
Tālākā procedūra - Augstākās tiesas priekšsēdētājam jāvirza jauns kandidāts. Likums neaizliedz atkārtoti virzīt arī to pašu kandidatūru. Konkrēti termiņi nav noteikti. Maizīša pilnvaras beidzas 11. maijā. Ja līdz tam jauns ģenerālprokurors nav apstiprināts, saskaņā ar likumu no virsprokuroru vidus tiek izvirzīts pienākumu izpildītājs.
Arnis Kaktiņš
sociologs, SKDS vadītājs
Spriežot vienkārši par pašu faktu, nedomāju, ka tam būs kaut kādas vērā ņemamas sekas. Jo nekādas lielās sekas nemaz nav iespējamas. Ja skatāmies, kāds ir parlamenta reitings - iedzīvotāju procents, kas uzticas parlamentam,- tad tas jau ilgstoši ir viencipara skaitlis.
Man šķiet, ja kādam šai valstī par šādiem balsojumiem ir šoks un pārsteigums, tad tie varētu būt tikai un vienīgi žurnālisti. Jo attiecībā uz iedzīvotājiem, manuprāt, tas neizsauc pilnīgi nekādas emocijas nevienam. Tāpēc runām, ka tam varētu būt kaut kāds iespaids uz sabiedrisko domu, es neredzu pamatu. Sabiedrības uzticības līmenis Saeimai ir tiks zems, ka jāsaka: zemāk par grīdu nenokritīsi. Šādi vai tādi balsojumi, kas tiek pretrunīgi vērtēti un par kuriem mediji un viedokļu līderi izsaka kaut kādu kritiku, - vai tad tas ir kas jauns? Vai tas kādu izbrīna: kas gan to būtu domājis? Nē! Es domāju, ka nevienam no Latvijas iedzīvotājiem tas nav nekas jauns. Latvijas politikā viss ir kā parasti.