Šim gadījumam pagājušajā nedēļā uzmanību pievērsa VBTAI, prasot pašvaldībai atcelt no amata Vecumnieku bāriņtiesas priekšsēdētāju, jo uzskatīja, ka viņas bezdarbības dēļ tikusi apdraudēta gan paša zēna, gan viņa vienaudžu veselība, drošība un dzīvība. VBTAI bija pamats domāt, ka zēns nav ticis nosūtīts pie speciālista atzinuma saņemšanai. Tā kā bāriņtiesas vadītājas rīcībā bijušas skolēnu un vecāku liecības, kurās aprakstīta puikas rīcība, viņai vajadzējis rīkoties kardinālāk.
«Ja vecāks saprot, ka ir problēmas, tad cenšas kaut ko mainīt, lai uzlabotu viņa dzīves apstākļus, nevis izvairās no problēmas,» saka inspekcijas Bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta direktore Valentīna Gluščenko. Sieviete, kura ir šķīrusies ar bērna tēvu, bērna deklarēto dzīvesvietu mainījusi arī iepriekš, jo zinājusi, ka iepazīšanās ar apjomīgajiem zēna lietas materiāliem un rīcības sākšana bāriņtiesai prasīs ilgu laiku. Lai rastu tālāku situācijas risinājumu, ceturtdien paredzēta inspekcijas tikšanās ar skolu, kā arī pārdeklarētās un faktiskās dzīvesvietas bāriņtiesām.
Vecumnieku bāriņtiesas priekšsēdētāja Inita Sproģe, kuras atstādināšana pieprasīta, joprojām pilda savus amata pienākumus. Vecumnieku novada domes priekšsēdētājs Rihards Melgailis norādījis, ka viņa rīcībā nav informācijas par darbinieces neizdarību. Tādēļ VBTAI patlaban gatavo informāciju, kas pierādītu, ka I. Sproģe nav laikus rīkojusies. «Šajā gadījumā nedrīkstēja distancēties no vēsturiskās situācijas. Bija zināms, ka māte no sadarbības ar bāriņtiesu izvairījusies jau iepriekš,» teic V. Gluščenko.
Pēc tam kad tika pieprasīta I. Sproģes atstādināšana, viņa norādīja, ka nav varējusi laikus rīkoties skolas neizdarības dēļ. Bāriņtiesas priekšsēdētāja arī teica, ka izglītības iestāde mātei nebija sniegusi pietiekamu informāciju par problēmām ar viņas dēlu. Tomēr V. Gluščenko šo izteikumu apšauba, jo zēns pēc katra konflikta skolā vienmēr zvanījis mātei, kura nekavējoties ieradusies viņam pakaļ.
Iepriekš inspekcija pauda, ka galējais risinājums būtu atkārtota aprūpes tiesību atņemšana zēna mātei, tomēr patlaban turpinās meklēt mazāk kardinālus instrumentus. Pirmkārt, bērns būtu jāved uz papildu izmeklēšanu pie citiem speciālistiem, uzskata V. Gluščenko. Citas pašvaldības atņemtās tiesības sievietei 2009. gadā atjaunoja Vecumnieku bāriņtiesa, kurai pēc nesenās pārdeklarēšanās ģimenes problēmas tagad vairs nav jārisina.