Ziemeļkorejas komunistiskā vadība paziņojusi, ka par Kima Čen Ira «diženo pēcteci» ir pasludināts viņa jaunākais dēls Kims Čen Uns. Tikmēr kaimiņi Dienvidkoreja, Japāna un Ķīna manāmi nervozē par radušos situāciju neprognozējamajā valstī, kur varas maiņa var nest visdažādākos attīstības scenārijus.
Tauta nespēj noticēt
Pirmdienas rītā Komunistiskās partijas kontrolētā Ziemeļkorejas televīzija nāca klajā ar paziņojumu, ka tautas līderis ir miris. Melnā tērpta diktore, valdot asaras, informēja, ka Kims Čen Irs miris no «fiziskas un mentālas pārslodzes», raksta BBC.
Vēlāk oficiālā ziņu aģentūra precizēja, ka vadoni ir ķēris «smags miokarda infarkts un sirdstrieka». Tas esot noticis sestdien, kad viņš savā luksusa vilcienā bija devies kārtējā «ražas novērtēšanas» tūrē.
Pēc traģiskās vēsts izziņošanas valsts galvaspilsētu Phenjanu pārņēma asaras un vaidi. Cilvēki pulcējās laukumos, kur izvietoti Kima Čen Ira portreti, lai izkliegtu sāpi par vadoņa nāvi. «Es tam nespēju noticēt,» kāda vīrieša teikto citē AFP. «Kā viņš tā varēja aiziet? Ko mums darīt?» Kāds cits vīrietis sacīja: «Viņš visiem spēkiem centās padarīt mūsu dzīvi labāku un tagad ir aizgājis.»
Kodolambīcijas pāri visam
Kims Čen Irs nāca pie varas 1994. gadā, kad nomira viņa tēvs un Ziemeļkorejas dibinātājs Kims Ir Sens. Jaunā vadoņa režīma nesaprātīgo ekonomisko reformu un slikto ražu dēļ valstī sākās bads, kas līdz deviņdesmito gadu beigām nonāvēja aptuveni divus miljonus iedzīvotāju.
Neskatoties uz to, ka lielākā daļa no mazliet vairāk nekā 20 miljoniem valsts iedzīvotāju dzīvoja badā un nabadzībā, Kims Čen Irs domāja tikai par to, kā Ziemeļkorejai tikt pie atomieročiem. Sevišķi intensīvi komunistiskās valsts kodolprogramma sāka attīstīties pēc ASV iebrukuma Irākā 2003. gadā. Čen Irs esot nobijies, ka viņš varētu kļūt par toreizējā Amerikas prezidenta Džordža V. Buša nākamo mērķi.
2006. gadā Ziemeļkoreja veica pirmo kodolizmēģinājumu, bet pēc trim gadiem notika vēl viens. Tādējādi Kims Čen Irs parādīja dūri amerikāņiem un Dienvidkorejai, kuras bija darījušas visu, lai Ziemeļkoreja kļūtu par kodolbrīvu valsti.
ASV un Dienvidkorejas specdienesti apgalvo, ka 2008. gadā Ziemeļkorejas vadītājs piedzīvoja insultu, pēc kura viņš aizvien retāk parādījās sabiedrībā. Par Kima Čen Ira slikto veselības stāvokli liecināja arī pēkšņā jaunākā dēla iecelšanas vairākos augstos valdības amatos 2010. gada septembrī. Analītiķi uzskatīja, ka tādējādi nācija un pasaule tiek iepazīstināta ar «troņmantnieku».
Ziemeļkoreja pavēstījusi, ka ap 28 gadus vecais Eiropā skolotais Kims Čen Uns ir uzņēmies vadību pār valsti. Kima Čen Ira nāve likusi sarosīties Dienvidkorejai, kuras bruņotajos spēkos izsludināta paaugstināta kaujas gatavība. Japānas valdība sasauca ārkārtas sēdi, bet Ķīna paziņoja, ka darīs visu, lai saglabātu mieru reģionā.