Dāvana zviedriem
90.gadu sākumā, kad Krievijas armijai bija jāatstāj Liepājas osta, atbrīvošanās no nevajadzīgo ķīmisko vielu krājumiem notikusi vienkārši - nakts laikā mucas ar bīstamām vielām nogādātas ostā un salādētas kuģī. SVT vēsta, ka mucās bija gan ķīmiskie ieroči, gan radioaktīvi materiāli. Kuģis aizbraucis uz Zviedrijas ūdeņiem pie Gotlandes un nogremdējis mucas jūrā. «Tā ir mūsu dāvana zviedriem!» teicis kāds no apkalpes locekļiem.
Zviedrijas izlūkdienests 1999. un 2000.gadā sagatavojis vairākus slepenus ziņojumus par ķīmisko ieroču gremdēšanu. Ziņojums nonācis pie toreizējās Zviedrijas ārlietu ministres Annas Lindas, kura bijusi ļoti saniknota un prasījusi veikt tālāku izmeklēšanu. Tomēr no Aizsardzības ministrijas saņemta atbilde, ka pārmeklēt Baltijas jūru būtu pārāk dārgi, jo nav precīzas informācijas par nogremdēšanas vietu. Tolaik arī Latvijas varas iestādes pārbaudījušās šīs ziņas, bet nav izdevies iegūt neapgāžamus pierādījumus, kas apstiprinātu Krievijas ļaunprātīgās rīcības faktu.
«Mūsu rīcībā šobrīd nav faktu, kas apliecinātu, ka Zviedrijas televīzijā izskanējusī informācija atbilst patiesībai, tomēr Aizsardzības ministrija neizslēdz iespējamību, ka Krievijas karaspēka izvešanas procesā Baltijas jūrā varētu būt nogremdēti militāri konteineri,» vēsta Latvijas Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Jānis Sārts.
Visi gali ūdenī
Liepājas Karostas vēstures pētnieks Juris Raķis apgalvo, ka Latvijas varas iestādes nav ieinteresētas pētīt šo lietu, jo amatpersonas savulaik pievākušas bijušos padomju armijas īpašumus. «Esmu par 95% pārliecināts, ka visi gali ir ūdenī,» Dienai stāsta J.Raķis.
Kā uzskata žurnāliste Gunta Sloga, kura palīdzēja zviedriem veidot reportāžu, Zviedrijā par šo lietu sacelta pārmērīga ažiotāža. G.Sloga atgādina, ka Baltijas jūra ir pilna ar šāda veida piesārņojumu, arī liepājnieki smejoties, ka Karostas kanāls līdzinās Mendeļejeva tabulai. Saskaņā ar pētnieku aprēķiniem Baltijas jūrā pēc Otrā pasaules kara nogremdēts ap 40 000 tonnu ķīmisko ieroču. To darīja gan PSRS, gan amerikāņi, kuri gribēja likvidēt nacistiem konfiscētos ķīmisko ieroču krājumus.