Viņas arī ir nemierā ar līdz šim un turpmāk iecerēto pabalstu samazināšanu par bērniem. Tas, viņuprāt, nekādā veidā neveicinās dzimstību valstī, pat ja tiks paaugstināti nodokļu atvieglojumi. «Ģimenēm ar bērniem ir svarīgi, lai būtu šie abi - lielāki nodokļu atvieglojumi un arī pabalsti,» noteica S. Meluškāne. Vēl, viņasprāt, valstij ir jādomā, kā risināt bērnudārzu rindu problēmu un neatstāt to tikai uz pašvaldības pleciem.
Kur ņemt aukli
Par auklīšu dienestu, kurā vecāki uz laiku varētu atstāt savas atvases, Latvijā tiek runāts jau gadiem, bet tas joprojām nav izveidots, skepsi par šāda dienesta tapšanu nākotnē pauž S. Meluškāne. Pēc viņas teiktā, visvairāk ar problēmu, kur atstāt atvasi, saskaras divu trīs gadu vecu bērnu vecāki - māmiņai jāatgriežas darbā, bet bērnam vietas bērnudārzā nav. «Tad ir jāizvēlas, vai visu algu atdot auklītei vai arī ar bērniņu sēdēt mājās,» teic portāla mammam.lv līdzautore.
Iecerētie nodokļu atvieglojumi, pēc S. Meluškānes domām, būtu liels atspaids ģimenēm, un tos vajadzēja ieviest jau sen. Šis gan ir vienīgais finansiālais ieguvums ģimenēm, kas piedāvāts pamatnostādnēs. «Tur neviens vārds nav minēts, kā varētu uzlaboties situācija ar pabalstiem,» teica portāla mammam.lv pārstāve. Gan S. Meluškāne, gan Māmiņu kluba vadītāja ir nemierā ar jau īstenoto un iecerēto ģimenes pabalstu samazināšanu.
Piemēram, ģimenes pabalsts agrāk bija diferencēts - par pirmo bērnu tika maksāti astoņi lati mēnesī, bet par katru nākamo - vairāk. Taču tagad par katru bērnu ģimenē valsts mēnesī maksā astoņus latus. «Vai to maz var saukt par pabalstu?» vērtē mammam.lv līdzautore un bilst, ka, viņasprāt, pabalstam jābūt diferencētam, jo ikviena ģimene, kas atļaujas divus, trīs vai vairāk bērnu, dod lielāku ieguldījumu valsts nākotnē. Mammam.lv pārstāve un S. Salaka uzskata arī, ka nav pareizi liegt iespēju vecāku pabalstu jeb tā saukto māmiņalgu saņemt arī strādājošajiem vecākiem. Viņas kā nepieņemamu vērtēja LM ieceri no šā gada novembra ieviest māmiņalgu griestus.
Sākumā teriņi nav lieli
Satraukumu par pabalstu samazināšanu pauduši arī cilvēki, kuri izteikuši viedokli aptaujā par pamatnostādnēm LM mājaslapā. Kāds aptaujas dalībnieks norāda, ka bērna pirmajā dzīves gadā tēriņi nav tik lieli kā tad, kad bērns iet dārziņā vai skolā. Vienlaikus aptaujā pozitīvi vērtēta LM iecere sniegt atbalstu un palīdzēt tikt pie mazuļa ģimenēm, kas saskaras ar neauglības problēmām. Arī ideja palīdzēt risināt problēmas ar mājokli tiek vērtēta atzinīgi. Kāds gados vecāks cilvēks rosina, lai valsts jaunajai ģimenei sedz pusi no kredīta mājokļa iegādei.
Ideju daļēji segt 1.-4. klašu skolēnu ēdināšanu aptaujā iesaistītie atbalsta, taču tas jāparedz arī bērnudārza audzēkņiem. Cits aptaujas dalībnieks rosina, ka ēdināšanai bērniem vispār jābūt bez maksas. Ieceri sekmēt atlaides transportam uz un no skolas, kā arī muzejos un ģimenēm paredzētajos pasākumos aptaujātie kopumā vērtē atzinīgi. Kāds aptaujas dalībnieks norāda, ka, viņaprāt, vajadzētu gan skolu, gan bērnudārzu autobusus, kas bērnus vakarā nogādātu mājās.
Laikā no pirmdienas, kad pamatnostādnes nodotas sabiedriskajā apspriešanā, līdz ceturtdienai viedokli par iecerēm ģimeņu atbalstam izteikušas kopumā 16 personas, norādīja LM. Ikvienam ministrijas mājaslapā būs iespēja paust savu viedokli par pamatnostādnēs iecerētajiem pasākumiem līdz 28. jūlijam.