janvāra ielu. «Tā ir tāda reta veiksme, līdz šim tikai trīs kuģi Vecrīgā ir atrasti,» uz tik grandiozu atklājumu šajā reizē necer izrakumu vadītājs arheologs Uldis Kalējs no SIA Arhitektoniskās izpētes grupa, lai gan teorētiski nekas nav izslēgts. Arheologi jau atraduši dažādas liecības par XVI - XVII gadsimta rīdzinieku dzīvi, kā arī plāno precīzāk noteikt datējumu upes krastmalas nostiprinājumiem.
No upes par novadgrāvi
Izrakumi Vaļņu ielas galā iepretim autoostai un blakus Alberta laukumam šovasar notiek plašākā teritorijā nekā 30.gados, kad tur plānoja būvēt jauno Pasta krājkases ēku. Pirms pusotra gada nojaukta vienīgā būve - sabiedriskā tualete, un tās vietā firma Namsaimnieks 9 grib uzbūvēt tirdzniecības un biroju centru. Šajā vietā pēc Rīgas domes un Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas norādes arheoloģiskā izpēte ir obligāta.
Izrakumu vieta ir nozīmīga ar to, ka vairākus gadu simteņus šeit plūda Rīdzenes upe, laika gaitā tai abās pusēs izveidojās apbūve, un upe pamazām aizbērta. XVIII un IX gs. bija palicis pāri tikai divus vai divarpus metrus plats novadkanāls Daugavas virzienā.
U.Kalējs min, ka, iespējams, upes aizbēršanu organizējusi pilsēta, taču to darījuši arī pilsētnieki, metot tajā atkritumus: «Tā jau Rīgā kultūrslānis ir izveidojies, berot atkritumus uz ielas.» Pamazām upe pati aizsērēja, tāpēc to laiku pa laikam bagarēja. «Bagarējot diemžēl viņi visu ir pārmaisījuši. Šeit vecākās senlietas var atrasties augstākā līmenī un jaunākās - zemākā,» saka arheologs. Piemēram, zemākajā slānī atrasti dakstiņi, ko rīdzinieki iepazina tikai vēlākos gadsimtos.
Liecības - muzejā
Upes krastos nekas unikāls pagaidām nav atklāts. Atrasti dažādu laika posmu Rīdzenes kreisā krasta stiprinājumi, kas darināti no koka pāļiem. To esamība arheologiem bijusi zināma jau no iepriekšējiem izrakumiem. Tāpat no upes gultnes izcelti dažādu laiku sadzīves priekšmeti un to detaļas. Pēc U.Kalēja teiktā, nozīmīgākais atradums ir ādas jostiņas fragments ar baltmetāla apkalumu. «Patlaban liekas, ka tai nav analoga, taču nevar pārzināt visus tūkstošus, kas atrodas muzejos,» viņš atzīmē. Uzietas arī vairākas monētas, ložu lejamās stangas, svina lode, uzpirksteņi, māla pīpes, karotes, naži, preču plombe, pakava fragments, zirgu skrāpis, sprādzes, dzintara gabals, tīklu lāpāmā adata, āmurs, atslēgas, auduma fragmenti, trauku lauskas un daudz kā cita. Šie atradumi nonāks Rīgas Vēstures un kuģniecības muzejā tālākai izpētei.
Patlaban izrakumi ir pārtraukti, jo būvtehnika atbrīvo no drazām 30.gados izpētīto laukumu. Tuvākajās dienās atsāksies izpēte upes labajā krastā tuvāk Rīdzenes ielai. Darbus domā pabeigt septembrī.