Krievijas aizsardzības ministrs Anatolijs Serdjukovs otrdien pavēstīja, ka pēc Arctic Sea atbrīvošanas uz kuģa aizturēta astoņu pirātu vienība, kurā bija četri Igaunijas, divi Latvijas un divi Krievijas pilsoņi. Latvijas varas iestādes otrdien vēl nebija saņēmušas oficiālu apstiprinājumu, ka šī informācija atbilst patiesībai. Igaunijas amatpersonas uzsver, ka Krievijas pienākums būtu trīs dienu laikā informēt par ārvalstu pilsoņu aizturēšanu.
Atšķirīgas versijas
A.Serdjukovs ziņo, ka pirāti uzbruka kravas kuģim 24.jūlija vakarā, kad tas bija Zviedrijas ūdeņos. Pirāti ieradušies ar motorlaivu. Viņi sūdzējušies, ka laivu piemeklējušas tehniskas problēmas, bet pēc uzkāpšanas uz Arctic Sea klāja piedraudēja apkalpei ar ieročiem un pieprasīja izpildīt viņu pavēles. «Pēc tam Arctic Sea devās pa pirātu norādīto maršrutu uz Āfrikas pusi, izslēdzot navigācijas iekārtas,» vēsta A.Serdjukovs. Šis paziņojums gan nesaskan ar iepriekš izskanējušo versiju, saskaņā ar kuru kuģim pie Ēlandes salas uzbrukusi bruņotu vīriešu vienība, kas uzdevās par Zviedrijas narkotiku apkarošanas dienestu un pēc Arctic Sea pārmeklēšanas pameta kuģi.
Eksperti pauduši aizdomas, ka apkalpe varēja būt iesaistīta nolaupīšanā. Pirmkārt, pirātiem būtu grūti naktī uzrāpties uz kuģa klāja. Otrkārt, apkalpes reakcija uz uzbrukumu bija neadekvāta, jo Zviedrijas varas iestādes tikai pēc dažām dienām saņēma informāciju par uzbrukumu. «Baltijas jūrā jebkurā brīdī ir iespējams lūgt palīdzību, ja kāds uzbrucis kuģim,» uzsver S.Kočāne.
Pirātu prasības
Apdrošinātāju pārstāvji informē, ka pirāti par kuģa un apkalpes atbrīvošanu esot prasījuši 1,5 miljonus dolāru lielu atlīdzību, ziņo Interfax. Pretējā gadījumā viņi draudēja nošaut apkalpi un nogremdēt kuģi. Šāds brīdinājums saņemts 3.augustā. Neizpratni raisa arī Krievijas varas iestāžu rīcība, jo Krievijas sūtnis NATO Dmitrijs Rogozins atzinis, ka kuģa meklēšanas operācijas laikā sabiedrībai apzināti sniegta maldinoša informācija, lai paturētu noslēpumā Krievijas karakuģu pārvietošanos. Operācija bija sekmīga, jo Kaboverdes apkaimē atrastais kuģis atbrīvots bez neviena šāviena.
Krievijas presē izskanējušas dažādas versijas par Arctic Sea noslēpumaino ceļojumu. Piemēram, kuģis esot vedis ne tikai kokmateriālus, bet arī Krievijas spārnotās raķetes, ko bija plānots slepus piegādāt Irānai. Vairākas valstis plāno rūpīgi izmeklēt Arctic Sea pazušanas apstākļus, bet nav skaidrs, vai sabiedrība kādreiz uzzinās visu patiesību par šo lietu. Eiropas Komisijas pārstāvji atzinuši, ka par šo gadījumu kādu dienu noteikti varētu uzņemt Holivudas filmu.