Skopas ziņas parādījušās par personām, kuras apsūdzētas kuģa nolaupīšanā, nav arī zināms, vai daļa no aizturētajiem _Arctic Sea_ apkalpes locekļiem patiešām bijuši uz vienu roku ar nolaupītājiem. Līdz galam nav atspēkotas aizdomas, ka uz kravas kuģa nav atradusies tikai mazvērtīga kokmateriālu krava.
Jūrnieku ģimenes locekļiem līdz šim nav bijusi iespēja sazināties ar saviem tuviniekiem, tādēļ viņi kā pēdējo cerības stariņu uzrunājuši Krievijas Pareizticīgo baznīcas galvu, bet Krievijas prese atklājusi interesantus faktus par Arctic Sea nolaupītājiem. Tos snieguši paziņas un radinieki, kas dažus no nolaupītājiem atpazinuši izplatītajos fotouzņēmumos.
Kaimiņi no Lasnamē
Tapis zināms, ka seši no astoņiem kravas kuģa nolaupītājiem nāk no Igaunijas. Viens no viņiem - Jevgeņijs Mironovs - ir Igaunijas pilsonis. Dmitrijs Barteņovs un Andrejs Luņovs ir Krievijas pilsoņi, kuru mītnes vieta ir Igaunija, Aleksejs Buļejevs, Igors Borisovs un Aleksejs Andrjušins ir bez noteiktas valstspiederības, bet pastāvīgi uzturas Igaunijā. Pārējie divi apcietinātie ir Latvijas pilsonis Vitālijs Ļepins un Latvijas nepilsonis Dmitrijs Savins. Latvijas Drošības policija pirmdien informēja, ka abi vīrieši agrāk Latvijas tiesībsargājošo iestāžu redzeslokā nav nonākuši, ziņo LETA.
Kā izrādās, no Igaunijas nākošie vīrieši mitinājušies Tallinas Lasnamē rajonā, ko tradicionāli apdzīvo pārsvarā krievvalodīgie. Faktiski viņi dzīvojuši vienā pagalmā. Gandrīz visiem iepriekš bijušas nepatikšanas ar likumu, raksta izdevums Komsomoļskaja pravda.
Kā izriet no laikrakstā minētā, visraibākā biogrāfija bijusi 33 gadus vecajam A.Buļejevam. Viņam bijusi nelāga pieredze ar narkotikām, alkoholu, viņš aizrāvies ar boksu un iesaistījies 90.gados kriminālajās aprindās tik iecienītā nodarbē kā rekets. Dzīves līkloči viņu divreiz aizveduši uz cietumu. Vīrieša kriminālo dosjē papildina arī autobusa nolaupīšanas mēģinājums Igaunijas Paldisku pilsētā.
«Senāk, kad iedzēra, viņam reibumā patika paņemt tēva automašīnu un vizināties. Es nešaubījos, ka viņš beigs tieši tā,» uzskata A.Buļejeva bijušais klasesbiedrs. Kāds paziņa viņu aptuveni pirms mēneša saticis veikalā, un A.Buļejevs apgalvojis, ka strādā par santehniķi Somijā.
Vēl viens par Arctic Sea nolaupīšanu apcietinātais - A. Buļejeva kaimiņš 42 gadus vecais Dmitrijs Barteņovs 16.jūlijā veicis pēdējo ierakstu savā profilā portālā odnoklasņiki.ru (draugiem.lv līdzinieks Krievijā). «Esmu ceļā, lūgšu mani netraucēt,» paziņojis «pirāts». Interesanti, ka profila informācijā viņš minējis faktu, ka savulaik dienējis jūras kājnieku sagatavošanas vienībā. Par to gan ir pārsteigts viņa brālis Aleksejs, kurš domā, ka Dmitrijs vēlējies padižoties, jo īstenībā viņš dienējis tanku vienībā. D.Barteņovs izcietis cietumsodu par narkotiku tirgošanu.
A.Barteņovs apgalvo, ka brālis ar draugiem gatavojies doties strādāt par apsargu Spānijā, mātei pat parādījis darba līgumu. Viņš ar kompāniju no Tallinas aizbraucis 17.jūlijā. Uzbrukums Arctic Sea pēc oficiālās versijas notika 24.jūlijā.
Cēlies no miroņiem
Vēl trīs pagājušajā pirmdienā uz Arctic Sea aizturētie - 30 gadu vecais J.Mironovs, 45 gadus vecais I.Borisovs un 28 gadus sasniegušais A.Andrjušins - bijuši tiesāti. Bet interesanti fakti atklājušies par sesto Igaunijas «pirātu» A.Luņovu, kurš Krievijas televīzijas kanālam Rossija uzdevās par ekologu, bet īstenībā ir izbijis militārists.
Nedēļas nogalē kāda Tatjana Aļtavila no Kurskas pilsētas Krievijā paziņoja, ka 44 gadus vecais A.Luņovs ir viņas radinieks, kuru ģimene trīs gadus uzskatīja par mirušu. Sieviete apgalvo, ka vīrietis bijis jūrnieks un strādājis uz zvejas kuģa Krievijas Tālo austrumu pilsētā Petropavlovskā-Kamčatskā. 2006.gada 18.augustā kuģis, uz kura A. Luņovs strādāja, vētras laikā nogrimis, un visa apkalpe noslīkusi. A.Luņovs pasludināts par mirušu, neskatoties uz, ka nav bijis pārliecinošu pierādījumu par viņa nāvi.
Jūrnieku radinieki neziņā
Arctic Sea apkalpes locekļu tuvinieki pirmdien vērsušies pie Maskavas un visas Krievijas Pareizticīgo baznīcas patriarha Kirila ar lūgumu palīdzēt atbrīvot jūrniekus, kuri joprojām atrodas izmeklēšanas izolatorā Lefortovas cietumā Maskavā, informē BNS. Kuģa apkalpes locekļu tuvinieki ir pārliecināti, ka jūrnieki nav vainojami nekādos likumpārkāpumos. Pagājušajā trešdienā pēc atgriešanās Maskavā vienpadsmit no piecpadsmit apkalpes locekļiem tika aizturēti, bet četri jūrnieki palika uz Arctic Sea, lai nogādātu to Krievijā. Krievijas Pareizticīgo baznīcas sinode pavēstīja, ka nekavējoties sāks izskatīt jautājumu par iespējamo baznīcas palīdzību.
Radinieki apgalvo, ka viņiem joprojām nav izdevies sazināties ar jūrniekiem. «Viss kā agrāk, nekādas komunikācijas. Viss, ko mēs zinām, ir tas, ko paziņo televīzija,» sacīja kāda Arctic Sea apkalpes locekļa sieva. Tuviniekiem neesot nekādu ziņu arī par četriem jūrniekiem, kuri nogādā Arctic Sea Krievijas Melnās jūras ostā Novorosijskā, lai veiktu kuģa pārmeklēšanu, raksta RIA Novosti.
Versijas paliek
Krievijas varasiestādes līdz šim nav sniegušas skaidrus argumentus, kas apgāztu iepriekš izteiktās spekulācijas, ka Arctic Sea nolaupīšanā iesaistīti Krievijas specdienesti un kuģis, iespējams, vedis slepenu kravu. Aizdomas arī pastiprināja apstāklis, ka kravas kuģa, kas veda kokmateriālu kravu 1,3 miljonu eiro (900 tūkstoši latu) vērtībā, meklēšanā tika iesaistīti pilnīgi visi Atlantijas okeānā dislocētie Krievijas karakuģi un zemūdenes.
Viena no versijām bija, ka kuģi nolaupījusi krievu mafija, lai izmantotu to kontrabandas ieroču un munīcijas pārvadāšanai. Cita - ka Arctic Sea kļuvis par biznesa strīda upuri, bet visbiežāk izskanējuši minējumi, ka kuģis vedis spārnotās raķetes vai nelegālu kodolaprīkojumu, ko vajadzēja nogādāt Irānā vai Sīrijā.
Krievija uzskata, ka uzbrukumu kravas kuģim veicis labi organizēts pirātu konsorcijs.