Nav iemesla nepiekrist
Veikalu tīkls Rimi jau septīto gadu uzņem jauniešus vadības praktikantu programmā Grow Faster. Konkurence ir sīva, atlase - nopietna, vairākās kārtās un vienlaikus visā Baltijā. Šogad no 80 pretendentiem izvēlēti pieci (kas ir daudz), stāsta Rimi Latvia attīstības un mācību vadītāja Rita Šure-Riškova. Būtiskākais, kas no jauniešiem tiek prasīts, ir labas angļu valodas zināšanas, komunikācijas prasmes un līderības potenciāls, bet pretī uzņēmums pēc programmas sola vadošu amatu. Pēc tā kāro, atzīstas Katrīna Brimerberga, kura Grow Faster izgāja 2009. gadā. Par programmu viņa uzzināja savā Rīgas Ekonomikas augstskolā notiekošajās Karjeras dienās. «Likās laba iespēja, kā iepazīt dažādas sfēras - loģistiku, mārketingu utt. - un saprast, kas pašai tuvāks. Rimi man arī patīk kā uzņēmums un darba vieta,» Katrīna pamato.
Savukārt Lattelecom iet mazliet citu ceļu un savā Pēctecības programmā iekļauj esošos darbiniekus, kuri pēc 1. un 2. līmeņa vadītāju rekomendācijām nākotnē spētu izaugt par līderiem. Katrs pretendents tiek vērtēts - kā sasniedz mērķus, vai rīkojas saskaņā ar uzņēmuma vērtībām, vai ir gatavs ieguldīt enerģiju un laiku, lai augtu un pilnveidotos, raksturo Lattelecom personālvadības direktore Ingrīda Rone. «Nezinu, kādam iemeslam jābūt, lai nepiekristu sevis attīstībai!» saka Raivis Mackevičs, kurš programmā piedalījās pirms četriem gadiem un tagad uz to virza arī savus padotos. Tolaik viņš Lattelecom vadījis mazo un vidējo uzņēmumu segmentu, un dalība programmā veiksmīgi papildinājusi svaigi ārzemēs iegūto EMBA grādu.
Dzīves skola veikalā
«Grūti pateikt, kā būtu, ja nebūtu Pēctecības programmas, bet man viss veiksmīgi «salīmējās»,» Raivis vērtē. Programmā katram dalībniekam ir savs mentors, un tieši tas bijis vērtīgākais ieguvums, jo ļāvis paplašināt profesionālo redzesloku, teic Raivis. Viņš piebilst: «Cik pats no tā visa paņem, tik ir. Man gan ar mentoriem paveicās, bija pareizā «ķīmija».» Pēc programmas Raivim uzticēts apjomīgais optiskā interneta ieviešanas projekts Latvijā, pēc pāris gadiem - darbības vadības dienesta direktora amats, kas bija kāpiens augšup.
Katrīnai Grow Faster programma, kurā vadības praktikanti «ceļo» pa dažādām Rimi struktūrvienībām, tostarp arī pastrādājot par kasieriem pārdevējiem veikalos, šķiet ātrākais veids, kā iegūt izpratni par to, kas ir kas uzņēmumā. «Bet neviena programma tevi nevar pilnībā uztaisīt par vadītāju. Ja iekšēji nav vēlmes un ticības, ka tu to vari, tie septiņi programmas mēneši neko nedos,» viņa saka. Lai gan iepriekš Grow Faster absolventi varējuši izvēlēties, kurā Rimi departamentā turpmāk grib strādāt, tagad viņiem noteikts laiks jānostrādā veikalā par pārdošanas vadītājiem. «Sākumā par to bija neliela vilšanās, jo tēmēju uz vadošu amatu birojā. Taču pieredze veikalā izrādījās fantastiska - īsta dzīves skola! Biju pārdošanas vadītāja Ādažu Rimi, pēc tam Rimi Rīgā, Bērnu pasaulē. Tā bija pareizā stratēģija mūs turp sūtīt, jo veikali ir tas, ar ko uzņēmums pelna naudu. Ir jāsaprot to reālā ikdiena.» Šogad Katrīna paaugstināta par Rimi Latvia kategoriju vadītāju un tagad pārzina bezalkoholisko dzērienu, sāļo uzkodu, riekstu, žāvētu augļu un konservācijas sortimentu Rimi veikalos.
Aizskriet un pārdoties?
Šādas programmas to dalībniekiem nozīmē atspērienu karjerai, jaunas prasmes, plašāku skatījumu uz savu nozari un uzņēmumu, kā arī iespēju pamēģināt sevi citā lomā, savukārt darba devēja ieguvumi ir darbinieku motivācijas un kompetences pieaugums, labs pīārs attiecībā uz rūpēm par personālu, bet galvenais - iespēja šādi nodrošināt vadības pēctecību: tiklīdz rodas vadības vakance, pa rokai ir cilvēki, kas to var ieņemt, iezīmē SIA O.D.A. personāla un organizāciju attīstības konsultante Gitāna Dāvidsone. To apliecina arī Rimi, kur regulāri nepieciešami vadītāji jaunatvērtajos veikalos, un Lattelecom, kur Pēctecības programmas dalībnieki gan netiek gatavoti konkrētam vadošam amatam, taču ir vērtīgs «uzkrājums».
Tiesa, tas viss uzņēmumam saistās arī ar riskiem. Lielākais - cik garantēts un cik drīz iegūstams ir vadošais amats programmas beidzējam. «Šo programmu dalībnieki ir ar vadītāja ambīcijām vai arī viņiem tādas rodas apmācību gaitā. Ja darba pienākumi neaug līdz ar viņu prasmēm, cilvēki viļas. Ne vienmēr uzņēmums var nodrošināt vadošos amatus, bet tad var kāpināt vadošus pienākumus. Par to ir jārunā, lai gan uzņēmumi bieži to nedara, jo uzskata, ka programma jau pati par sevi ir motivācijas veids. Vēl sliktāk, ja vadības vakanci aizpilda ar cilvēku no ārpuses, ne no apmācītajiem darbiniekiem, bet viņiem neko nepaskaidro,» ilustrē G. Dāvidsone.
Vēl viens risks - vadības prasmēs apmācītie var aiziet pie cita uzņēmuma. «Augot cilvēkos pieaug arī pārliecība. Kad viņiem šķiet, ka viņi ir gatavi vadīt, bet tobrīd uzņēmums šādu iespēju nepiedāvā, viņi sāk raudzīties apkārt,» G. Dāvidsone skaidro. Rimi un Lattelecom gan norāda, ka atslēga, lai tā nenotiktu, ir neaizmirst par apmācītajiem arī pēc programmu beigām, bet gan plānot, vērtēt un apspriest viņu tālāko attīstību, piedāvāt interesantas iespējas. No visiem Grow Faster absolventiem no darba Rimi aizgājuši tikai divi un tāpēc, ka devās strādāt uz ārzemēm, turklāt jau atlasē tiek vētīta cilvēku potenciālā lojalitāte, stāsta R. Šure-Riškova. «Kārdinājuma aiziet nebija, jo zināju, ka man ir iespēja augt un tas periods veikalā ir tikai uz laiku,» saka Katrīna. Arī Raivis piekrīt: «Man ir bijuši darba piedāvājumi citur, bet līdz ar Pēctecības programmu tev iedod uzticības kredītu, un tu esi motivēts sevi pierādīt gan sev, gan uzņēmumam. Neviens programmas beidzējs tik ātri neskrien prom un nepārdodas.»